Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Podpora mobilním hospicům. Papuče nazulo půl druhé stovky lidí

Podpora mobilním hospicům. Papuče nazulo půl druhé stovky lidí

Papučový den se ve středu 11. října slavil po celé České republice. A to aby připomněl, že doma je zkrátka doma a cítí se tam lépe i vážně nemocný člověk. Původní myšlenka pochází z Ostravy, kde tradici založil Mobilní hospic Ondrášek. Nyní se do kampaně Dožít doma, jejíž je Papučový den součástí, zapojují mobilní hospice z různých koutů země. Ani pelhřimovské nemohly chybět.

Zatímco dosud na Masarykovo náměstí svolávala lidi v papučích Domácí hospicová péče Iris Charity Pelhřimov, letos už spojily síly oba mobilní hospice, které ve městě působí. Vedle Oddělení paliativní péče Nemocnice Pelhřimov se ale nově přidal i Domov Jeřabina Pelhřimov a komunitní obchůdek SPOLU. Agentura Dobrý den podpořila akci stejně jako v předchozích letech a poděkování míří i na obchodní akademii, jejíž studenti významně navýšili počet účastníků. Rekord z roku 2019, kdy se na jednom místě sešlo 259 příznivců domácí hospicové péče, sice nepadl, ale ve srovnání s loňskem, kdy pelhřimovské centrum naráz brázdilo jen 39 párů papučí, je letošní součet 146 opět velmi hezkým výsledkem.

„Vážíme si každého jednotlivého člověka, který naši činnost přišel podpořit. Uvědomujeme si, že se většinou scházíme v čase, kdy mnoho lidí nemůže odejít z práce, ale ani odpolední čas se nám loni neosvědčil, proto jsme se opět vrátili k dopoledni. Ono totiž věnovat se myšlenkám na hospicovou péči a umírání se málokomu chce, byť má na to právě volný čas. O to vzácnější a obdivuhodnější nám připadá, že se dnes zase našli jednotlivci, kteří k tomu ochotní jsou a uvědomují si potřebu toto téma občas připomínat. A dokonce si kvůli tomu třeba speciálně koupili papuče,“ doplňuje za všechny pořadatele vedoucí Domácí hospicové péče Iris Jana Edrová a vzkazuje všem veliké díky. 

Zdroj: Charita Pelhřimov, fotografie v galerii: Kamil Vaněk a Miloslav Paták