Dnes je 29.02.2024

Svátek má 

ikonka pocasi 4°C - oblačno

Pelhřimov

Oslava, vzpomínky a realita devadesáti pětileté dámy Marie Všechovské

Oslava, vzpomínky a realita devadesáti pětileté dámy Marie Všechovské

Úctyhodné výročí 95 let oslavila paní Marie Všechovská, které přišli ve středu 14. června pogratulovat za Město Pelhřimov místostarosta Karel Kratochvíl a ředitelka Domova pro seniory Pelhřimov Petra Bruknerová. Oslavenkyni popřáli pevné zdraví, mnoho spokojenosti a předali nejen květiny, ale také dárkový balíček a knihu. Paní Marie dojetím nemohla ani vyjádřit svou radost z menší oslavy.

Když ji kdysi věštkyně předpovídala dlouhý a spokojený život, nevěnovala tomu velkou pozornost. Dnes je jí už 95 let, delší čas žije v pelhřimovském domově pro seniory, pochází ze Zárybniční Lhoty u Tábora a často vzpomíná na svůj rodný domov a oblíbenou hrušeň, kterou měla u baráku. Vzpomínky Marie Všechovské v sobě skrývají celou řadu událostí s těžkostmi života i nadějemi.

Při milém posezení pohovořila o věcech, které v domově pro seniory prožívá, o svých vzpomínkách na mládí, i starostech a slastech stáří. „Neměla jsem nikterak na růžích ustláno, ale vždy se všechno nějak zvládlo. Celý život jsem se o někoho starala, ale to mi vůbec nevadilo. Ráda pomáhám,“ sdělila paní Marie. „Teď jsem velmi spokojená v domově, hezky se o mě všichni starají. Moc ráda vyšívám a často recituji, líbí se mi básně. Recituji od dětství,“ doplnila.

Menší, velmi milá, usměvavá a elegantně upravená dáma má v sobě neuvěřitelné kouzlo osobnosti. Svým přednesem básně od Jaroslava Seiferta „To kalné ráno“ a básní o Masarykovi dostala a dojala všechny přítomné.

Paní Marii přejeme do dalších let hodně zdraví, štěstí, životní pohody a vitální svěžesti.