Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 18°C - oblačno

Pelhřimov

Opravě kaple na Křemešníku pomůže i sbírka

Opravě kaple na Křemešníku pomůže i sbírka

Město Pelhřimov chystá opravu kaple sv. Jana Křtitele na Křemešníku. Tu v prosinci loňského roku poničil pád stromu. V důsledku toho došlo ke značnému poškození krovu, klenby a štítu. Bohužel byla zasažena i plastika Františka Bílka, která je usazena ve štítu nad vchodovými dveřmi.

Majitelem sakrální stavby je město Pelhřimov. „Střecha je v tuto chvíli provizorně zajištěna plachtou. To má zamezit vniku vlhkosti do objektu a jeho dalšímu poškození,“ sdělil místostarosta Karel Kratochvíl.

Finanční prostředky, které budou potřeba na opravu, je těžké v tuto chvíli vyčíslit. Počítat je ale nutné s částkou nejméně milion korun. Každopádně bude nutné využít služeb odborníků z jednotlivých oborů. Poškozená plastika Františka Bílka se vyžádá práci restaurátora. „Ohledně opravy střechy jsme kontaktovali firmu, která před časem při rekonstrukci krytinu pokládala. Bohužel lidí, kteří umí vyrábět šindele a pracovat s nimi, je poměrně málo a jsou dost vytížení, takže musíme počítat s tím, že na opravu střechy dojde zhruba v polovině roku,“ vyjádřil se Karel Kratochvíl. Vzhledem k rozsahu prací se pravděpodobně bude muset uskutečnit i výběrové řízení.

Oprava kaple sv. Jana Křtitele bude kryta z velké části z městského rozpočtu. Nebude to ale jediný finanční zdroj. „Velmi vítáme počin Matice Křemešnické, která na opravu spustila sbírku. Peníze z ní budou použity jako účelový dar, což samozřejmě sníží tlak na rozpočet města,“ uvedl místostarosta.

V případě, že se rozhodnete přispět jakoukoliv částkou na opravu, můžete k tomu využít právě sbírky Matice Křemešnické. Naleznete ji na odkaze www.donio.cz/sbirkanakremesnik

Kamil Vaněk

O kapli sv. Jana Křtitele

Kaple svatého Jana Křtitele s pramenem se nachází v lesích na svahu vrchu Křemešník a představuje výchozí místo pro křížovou cestu ke kostelu Nejsvětější Trojice na jeho vrcholu. Štít barokní kaple doplňuje reliéf křtu Ježíše Krista v Jordáně od Františka Bílka. Pod kapličkou se nachází pramen vystupující na povrch v takzvané Zázračné studánce, ležící na protější straně lesní silničky. Nedaleko kapličky se nachází poustevna, kde v průběhu staletí vystřídala celá řada poutníků. Tím asi nejznámějším byl v roce 1660 Jiří Mrňávek. Kaple je chráněna jako kulturní památka České republiky. (Zdroj: Wikipedie)