Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 18°C - oblačno

Pelhřimov

Byl to rok plný událostí. Pojďme se ohlédnout a bilancovat

Byl to rok plný událostí. Pojďme se ohlédnout a bilancovat

Dvacet vydání, celkem 240 stran a odhadem více než tisíc zpráv a zpráviček. To je porce, kterou vám čtenářům v letošním roce přinesly Pelhřimovské noviny tou tradičnější formou – ve své tištěné verzi. V den, kdy řada z nás rekapituluje, pojďme se společně ohlédnout za uplynulým rokem. Přinášíme Vám bilanci toho nejzajímavějšího. Rozhodně se nejedná o kompletní výčet, nabízíme spíše jakési fragmenty ze za pár hodin končícího kalendářního roku.

Leden:

Miminka si dala na čas, první byla Nelinka


Nezvykle dlouho se čekalo na prvního občánka Pelhřimova, který se narodí v místní nemocnici. Čekání trvalo až do pondělí 9. ledna, kdy ve 12:22 přišla na svět Nelinka Naniaš. Po porodu vážila 3690 gramů a měřila 52 centimetrů. „Máme už čtyřletého Filípka. V pelhřimovské porodnici jsem porodila obě děti. Jsem tu moc spokojená, všichni jsou tu milí,“ svěřila se maminka Kateřina. Malou Nelinku ve středu 11. ledna navštívil starosta města Ladislav Med, mamince předal finanční dar, knihu o Pelhřimovu a kytici.

Město už po dvacáté ocenilo významné firmy i jednotlivce

Už po dvacáté převzali Ceny města Pelhřimova lidé, skupiny a firmy, kteří se významným způsobem zasloužili 
o rozvoj či zviditelnění města. Slavnostní večer se uskutečnil v sobotu 28. ledna ve velkém sále kulturního domu Máj. Ocenění postupně převzali studenti Štěpán Sedlák, Lucie Sobková, Patrik Svoboda, za sportovní činnost rodina Valentova, za podnikatelské subjekty zástupci firmy OPTOCON Kable Co., Ltd., s.r.o., za mimořádné zásluhy Bedřich Kocman. Vůbec poprvé se udělovalo také Zvláštní ocenění, jeho držitelem se stal Pavel Koubek. Cenu města Pelhřimova ještě zastupitelstvo udělilo absolventu SPŠ a SOU Pelhřimov Michalu Sedlákovi.

Únor: 

Masky na chvíli ovládly město. Za prezidenta si zvolily řezníka

Ve čtvrtek 16. února okolí kulturního domu Máj, Masarykovo náměstí a přilehlé ulice ožily masopustním veselím. Do průvodu městem se zapojilo více než sto padesát masek. V jeho čele jel kočár, v němž se vezlo vedení města – místostarostové Zdeněk Jaroš a Karel Kratochvíl, zástup masek už tradičně vedl velikonoční zajíc. Do průvodu se zapojili i ti nejmenší. Pětiletá Verunka se na jedno odpoledne stala včelou. „Masku mi pomáhala udělat mamka. Už jsem ji měla na karnevalu,“ vyprávěla. Hlavní program masopustu se odehrál na pódiu na Masarykově náměstí. Místostarosta Zdeněk Jaroš maskám dočasně předal vládu nad městem, ty si pak zvolily svého vládce – prezidenta. I když kandidátů bylo více, zvítězil ryzí materialismus. Prezidentem se stal řezník Zdeněk Prokeš, protože přivezl tlačenku.  Tlačenka se rozhodně povedla, snědena byla během chvilenky.

Březen:

Město zavedlo komunikační aplikaci Munipolis

Pro lepší informovanost veřejnosti zavedlo Město Pelhřimov nový informační systém – chytrou a efektivní komunikační aplikaci Munipolis. Díky ní občanům žádná důležitá informace neunikne a získají dokonalý přehled o dění ve městě. 

Ochotníci představili Altán. Pobavil i starostu

Detektivní hru s komediálními prvky s názvem Altán nastudovali ochotníci divadelního spolku Rieger. V premiéře ji představili v pondělí 6. března. „Zvolili jsme trochu jiný druh hry než v předchozích letech. Vycházíme ze současných možností našeho spolku. Měli jsme radost, že se lidé bavili,“ uvedla režisérka Marie Steinhauserová. Mezi tradiční návštěvníky premiér pelhřimovských ochotníků patří i starosta města Ladislav Med. „Ochotníci přišli s něčím novým. Myslím, že se jim to povedlo. Mně se to líbilo. Pobavil jsem se," svěřil se.

Duben:

V Praze i v Pelhřimově si připomenuli sté narozeniny Lubomíra Lipského

Velká škoda, že se toho nedožil. Lubomír Lipský byl měl z oslavy stých narozenin určitě radost. Ve středu 
19. dubna si na slavného herce divadelních a filmových komediálních rolí vzpomněli v Praze i v rodném Pelhřimově. Jako každé významné narozeniny Lubomíra Lipského i tyto podpořila firma Adélka, a.s. S odkazem na Viléma Lipského, otce Lubomíra, který byl vyhlášený cukrář, vyrobila obrovský dort. Na něm bylo v reliéfu vyobrazeno pelhřimovské divadlo, kostel sv. Bartoloměje a část středu města.

Pálení čarodějnic na Masarykově náměstí lidi lákalo

Akce, která byla netradiční a v prvopočátku vzbuzovala i rozpaky, se vydařila. Pálení čarodějnic na Masarykově náměstí Pelhřimáky lákalo. Dorazilo jich ke dvěma tisícovkám, což v úvodu akce ocenil i místostarosta města Karel Kratochvíl. „Sešli jsme se na netradičním místě. Vím, že v minulých letech bylo zvykem pálit čarodějnice u Stráže. Proto jsme měli trochu obavy, zda bude hezké počasí a jestli přijdou lidi. Vyšlo obojí. Jsem rád, že je vás tu tolik,“ pronesl před šestou hodinou večerní směrem k plnícímu se náměstí.

Květen:

Uskutečnilo se slavnostní otevření prostranství mezi školami

V úterý 30. května bylo slavnostně otevřeno prostranství mezi gymnáziem a obchodní akademií v Jirsíkově ulici. Slavnostního aktu se zúčastnilo vedení města v čele se starostou Ladislavem Medem. Náklady na revitalizaci prostranství překročily částku dvaceti milionů korun, hlavním investorem bylo Město Pelhřimov. Vítanou pomocí byla částka jeden a půl milionu korun ze strany Kraje Vysočina. 

Červen:

Fotbalisté postoupili zpět do republikové soutěže

Poslední kolo krajského přeboru jen podtrhlo skvělou sezonu. Fotbalisté Maratonu porazili 1:0 Chotěboř a před pěti stovkami fanoušků si mohli vychutnat postup do divize. Pohár pro vítěze soutěže jim předali hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, starosta města Ladislav Med, předseda KFS Vysočina Radek Zima a předseda STK KFS Vysočina Pavel Pech. 

Červenec:

Davy lidí se přišly podívat na novou stezku u rybníka Stráž

Za velkého zájmu veřejnosti byla ve čtvrtek 20. července slavnostně otevřena cyklostezka a související relaxační zóna u rybníka Stráž. Do lokality bylo při realizaci projektu investováno takřka 37 milionů korun. Největším investorem bylo město, významnou roli hrály ale i dotační prostředky. „Chtěl bych poděkovat Kraji Vysočina, který přispěl částkou tři miliony korun. Velký dík patří i Místní akční skupině Šipka, díky níž se prostřednictvím IROPu povedlo získat dotaci ve výši takřka jedenáct a půl milionu korun,“ zmínil starosta Ladislav Med.

Srpen:

Nemocnice otevřela Pavilon péče o rodinu

Nemocnice Pelhřimov slavnostně otevřela nový Pavilon péče o rodinu. Stavba za bezmála šest set miliónů korun poskytla nové prostory pro provozy dětského oddělení, gynekologicko-porodnického oddělení a neurologického oddělení. Zázemí tam rovněž našly neurologická, urologická a gynekologická ambulance, lékařská pohotovostní služba pro děti a dorost, ambulance praktického lékaře pro děti a dorost. 

Září:

Město koupilo obchodní centrum Vysočina

Pelhřimovští zastupitelé na 6. řádném zasedání ve středu 20. září rozhodli o koupi obchodního centra Vysočina 
do vlastnictví města za cenu 48 000 000 Kč. Společně s nákupem nemovitosti město získalo také pozemek 
o rozloze asi 6000 čtverečních metrů v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Záměrem radnice je spodní část obchodního centra Vysočina prozatím využít pro komerční účely a vrchní část by měla poskytovat zázemí spolkům a komunitním organizacím.

Říjen:

Pelhřimov má další cyklostezku. Vede na Pavlov

Město Pelhřimov je bohatší o další cyklostezku. Asfaltový pruh nyní spojuje samotné město s obcí Pavlov. Stezka nabízí nejen projížďku kolem malebného toku řeky Bělé, ale i zajímavý, a hlavně bezpečný výjezd cyklistů z Pelhřimova jižním směrem. Cyklisté tak dostali alternativu, jak se vyhnout rušné silnici na Rynárec. 

Listopad:

Město má nejpřívětivější úřad v České republice

Ministerstvo vnitra ve středu 1. listopadu ocenilo nejlepší městské úřady obcí s rozšířenou působností v jednotlivých krajích i v rámci celé České republiky. Celkovým vítězem a držitelem titulu Přívětivý úřad České republiky se stal Městský úřad Pelhřimov. První místo v České republice a Kraji Vysočina získal pelhřimovský úřad mimo jiné za dostupnost úřadu a radnice, online úřad, digitalizaci služeb, otevřený a komunikující úřad, který nabízí občanům v některých případech nadstandardní kvalitu služeb a řeší aktuální témata. 

Na náměstí dorazil svatý Martin na bílém koni

Za stálého mrholení a místy až vlezlé zimy dorazil v sobotu 11. listopadu odpoledne na Masarykovo náměstí svatý Martin. Akce se uskutečnila pod patronátem Města Pelhřimov. Program společnými silami připravily Kulturní zařízení města Pelhřimova, DDM Pelhřimov a ZUŠ Pelhřimov. Děti si mohly užít už od dvou hodin, připravena pro ně byla dílnička, kde se vyráběly lampiony, v podloubí nedaleko radnice došlo i na luštění kvízu. O hranou část programu se postaral divadelní soubor DDM Bez masky, nefalšovanou rvačku městské posádky o pytel zlaťáků ztvárnila skupina historického šermu Aurinko Félag. Vše hudebně doprovodil orchestr ZUŠ. A pak už na náměstí dorazil svatý Martin s družinou na koních z chovu Mirky Strakové ze statku z Proseče pod Křemešníkem.

Prosinec:

V kvalitě života nejlepší na Vysočině, v republice desátí

Pelhřimov dosáhl výborného umístění v šestém ročníku Indexu kvality života, který sestavuje projekt Obce v datech a konzultační společnost Deloitte. Tento index porovnává veřejně dostupná data ve 205 českých obcích 
s rozšířenou působností. Pelhřimov je v rámci patnácti hodnocených měst Vysočiny na prvním místě. Pokud jde o celkové pořadí, je Pelhřimov z celkem 205 měst letos na desátém místě, což představuje oproti loňsku zlepšení o jedenáct pozic.

Vánoce na radnici provázelo jarní počasí

Vánoce na radnici, sedmihodinová kulturně společenská akce na Masarykově náměstí, přilákaly v neděli 17. prosince několik tisícovek návštěvníků. Počasí se vydařilo, mimochodem bylo takřka o dvacet stupňů více než při stejné akci v loňském roce. „Přeji vám, abyste si dnešní stříbrnou neděli užili. Abyste si našli čas na popovídání, aby vás chvíle, které tu strávíte, naplnily radostí,“ pronesl v úvodu starosta města Ladislav Med. S oběma místostarosty Zdeňkem Jarošem a Karlem Kratochvílem potom pozvali přítomné na punč na zahřátí. To byl ale jen začátek bohatého programu. Jeho součástí byla vystoupení žáků ZUŠ Pelhřimov, pěveckého spolku Záboj, živý betlém s velbloudem v podání DDM, pohádka od Hralouse, vystoupení mažoretek z DDM či andělů na chůdách. Zapomenout pochopitelně nesmíme ani na výstavu betlémů v Muzeu Vysočiny či prodejní výstavy zahrádkářů a FOVY. Akci na Masarykově náměstí, kde bylo odpoledne k dispozici i betlémské světlo, uzavřely koledy, vánoční slovo starosty města a troubení hlásného.

Kamil Vaněk