Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 20°C - jasno

Pelhřimov

O kouzlu betlémů bude vyprávět etnografka Alexandra Zvonařová

O kouzlu betlémů bude vyprávět etnografka Alexandra Zvonařová

Nejkrásnější svátky v roce se blíží a s nimi roste zájem i o betlémy. Chcete se o nich dozvědět více? Přijďte do Muzea Vysočiny Pelhřimov. Můžete si prohlédnout tematickou výstavu a v úterý 28. listopadu od 17 hodin se zde uskuteční přednáška Mgr. Alexandry Zvonařové, etnografky, odbornice na tradiční lidovou kulturu a kurátorky jedinečné sbírky historických i současných betlémů Muzea Jindřichohradecka.

"Přednáška přiblíží historii betlémů od počátku jejich vzniku až do současnosti a zaměří se na významné české a hlavně pak jihočeské betlémy a betlemáře. Představí také největší lidový mechanický betlém na světě, Krýzovy jesličky, které se nacházejí v Muzeu Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci a prošly v uplynulých sedmi letech generální rekonstrukcí," uvedl Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov.

Vedle Krýzových jesliček se bude hovořit také o velké muzejní sbírce historických i současných jihočeských betlémů, reprezentující pestrost jihočeského betlemářství a také o činnosti Jihočeské pobočky Českého sdružení přátel betlémů. Připomenuto bude i osmisté výročí postavení prvního betlému na světě sv. Františkem z Assisi v Itálii.

Přednáška je součástí výstavního projektu O Ježíškovi, Františkovi a zvířátkách. 800 let stavění betlémů, v jehož rámci v pelhřimovském muzeu probíhá stejnojmenná výstava. Projekt probíhá díky podpoře dotačního programu Podpora tradiční lidové kultury Ministerstva kultury ČR.

Zdroj: Muzeum Vysočiny Pelhřimov