Dnes je 24.06.2024

Svátek má Jan

ikonka pocasi 21°C - oblačno

Pelhřimov

Novinka. Nemocnice Pelhřimov zavádí dlouhodobé cévní přístupy

Novinka. Nemocnice Pelhřimov zavádí dlouhodobé cévní přístupy

Nemocnice Pelhřimov uvedla nový tým specializující se na metodu Peripherally Inserted Central Catheter (PICC). Tato inovativní metoda zavádění centrálního katétru poskytuje pacientům efektivní a bezpečný přístup k žilní soustavě. Úkolem PICC týmu tvořeného lékaři a nelékařským zdravotnickým personálem je bezpečné zajištění pacientů s omezeným žilním přístupem.

Cílem týmu je zajistit standardizaci a komplexní péči o střednědobé až dlouhodobé žilní vstupy u dospělých pacientů. Využití nachází při odběrech krve, podávání léků, výživy či při podávání transfuzních přípravků. Významně tak přispívá ke zkvalitnění ošetřovatelské péče, zvýšení bezpečí a komfortu pacientů. Je důležitým nástrojem moderní medicíny. Výhodou je okamžitý a pohodlný přístup do centrálního žilního řečiště nejen u hospitalizovaných pacientů, své místo má i u ambulantních pacientů, typickým příkladem je chemoterapie u onkologicky nemocných.

Od založení týmu PICC v pelhřimovské nemocnici (2. listopadu) byla tato moderní metoda úspěšně použita u čtyř pacientů. První výsledky naznačují výrazné zlepšení komfortu pacientů a snížení rizika infekce v porovnání s tradičními metodami zavádění katétru. Nedílnou součástí práce PICC týmu v Nemocnici Pelhřimov je kromě samotného zavádění katetrů a zajištění ošetřovatelské péče o pacienty také konzultační činnost.

Zdroj: Nemocnice Pelhřimov