Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 20°C - oblačno

Pelhřimov

Noc kostelů přinesla až nečekaný zájem lidí

Noc kostelů přinesla až nečekaný zájem lidí

Odhadem zhruba dvě stovky zájemců přijali pozvánku na bezplatné prohlídky kostelů, koncerty i divadelní představení. V pátek 7. června se v Pelhřimově uskutečnila Noc kostelů. „Zájem lidí mě překvapil a velmi mile,“ pověděla Markéta Skořepová z Muzea Vysočiny Pelhřimov, která prováděla po okruhu, který zahrnoval kapli Panny Marie Sedmibolestné, kostely sv. Kříže (Kalvárie), sv. Bartoloměje a sv. Víta. Její kolegyně Miroslava Kvášová měla na starosti výklad na kratším okruhu čítajícím jen zmíněné tři kostely.

Obě skupiny se poprvé sešly na Kalvárii, kde slavnostní troubení obstarali hudebníci z místní Základní umělecké školy (ZUŠ). Po jejich vystoupení místostarosta Karel Kratochvíl a Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce povyprávěli o připravované revitalizaci kaple sv. Anny.

Akce končila v kostele sv. Víta. Přítomní mohli vyslechnout koncert ZUŠ a následně si užít divadelní představení divadelní představení při svíčkách na motivy Erbenovy Svatební košile. Připravil ho soubor místního DDM BEzMASKY. „Byl to příjemný večer. Pelhřimovské kostely znám, ale v kapli v Nádražní ulici jsem byla vůbec poprvé. Ráda jsem se tam podívala,“ svěřila se paní Helena.

Noc kostelů se uskutečnila za podpory města Pelhřimov, organizačně nebo programově se na ní podílely Kulturní zařízení města Pelhřimova, Muzeum Vysočiny, ZUŠ a DDM.

Kamil Vaněk