Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 20°C - oblačno

Pelhřimov

Noc kostelů nabídne prohlídky i kulturu zdarma

Noc kostelů nabídne prohlídky i kulturu zdarma

Zdarma prohlídka čtyř kostelů, koncert a divadelní představení, to vše si můžete užít v pátek 7. června. Pelhřimov se zapojí do celosvětové akce Noc kostelů.

„V takto velkém rozsahu se tu Noc kostelů uskuteční vůbec poprvé. Děje se tak za podpory města, na programu se společnými silami podílí hned několik místních organizací,“ informovala Nela Štěpánková, vedoucí oddělení cestovního ruchu Kulturních zařízení města Pelhřimova, jedné z pořadatelských institucí. Dalšími spolupořadateli jsou Muzeum Vysočiny, Základní umělecká škola Pelhřimov (ZUŠ) a Dům dětí a mládeže Pelhřimov (DDM).

Program začíná v 18 hodin první rozšířenou prohlídkou. Zahrnuje okruh čtyř kostelů s komentářem průvodce, sraz zájemců je u kaple Panny Marie Sedmibolestné. O hodinu později bude následovat slavnostní troubení nad schody u Kalvárie a zkrácená druhá prohlídka se zastávkami ve třech kostelích.

Ve dvacet hodin se v kostele sv. Víta uskuteční koncert ZUŠ, po kterém bude následovat divadelní představení při svíčkách. Svatební košili na motivy balady Karla Jaromíra Erbena sehraje soubor DDM BEzMASKY.

O Noci kostelů

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím. V jejím rámci jsou ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny některé kostely, ve kterých se konají koncerty, komentované prohlídky, workshopy či divadelní představení. Noc kostelů vznikla v roce 2001 v Německu a do České republiky se rozšířila v roce 2009 z Rakouska.

 Kamil Vaněk