Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 20°C - oblačno

Pelhřimov

Některé pelhřimovské školy a školská zařízení přidají ke stávce

Některé pelhřimovské školy a školská zařízení přidají ke stávce

V pondělí 27. listopadu bude uzavřena řada škol v České republice. V Pelhřimově se do plánované stávky zapojí některé školy a školská zařízení z důvodu nespokojenosti zaměstnanců. Úplně uzavřena bude Základní škola Osvobození včetně jídelny. Školní jídelny Třída Legií a na ZŠ Na Pražské nebudou z důvodu stávky v provozu.

Vzhledem k většímu počtu pracovníků účastnících se stávky bude nutné omezit provoz na jednotlivých pracovištích mateřské školy. Jedná se o MŠ Pražská, do stávky se zapojí všichni pedagogové, MŠ Osvobození – zapojí se všichni zaměstnanci, MŠ Pod Náspem – zapojí se všichni zaměstnanci, MŠ Komenského – zapojí se polovina pedagogů. Mateřská škola U Stínadel zůstane v plném provozu, nikdo ze zaměstnanců a pedagogů se do stávky nezapojí.

Základní školy Krásovy domky, Komenského a Na Pražské se do stávky nezapojí a provoz školy bude ve standardním režimu. Domov dětí a mládeže a Základní umělecká škola se také do stávky nezapojí.

Základní školy, které budou v provozu, nabídly žákům možnost zajištění stravy a tím splnily povinnost, která jim vyplývá ze zákona.

 O uzavření školy rozhoduje ředitel školy. Zřizovatel, v tomto případě Město Pelhřimov, nemá právo uzavření školy bránit nebo jej nařídit. Je na posouzení ředitele školy, zda je schopen zabezpečit provoz, a o této skutečnosti zřizovatele pouze informuje.

Nespokojenost zaměstnanců vyplývá z toho, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se chce dotknout sektoru nepedagogických pracovníků, jako jsou uklízečky, školníci, kuchařky či administrativní pracovníci. Vládní koalice se sice obhajuje tím, že se nechce vložit do krácení již podhodnocených platů, ale chce zredukovat počty neobsazených pracovních pozic a zároveň chce zkrátit pracovní úvazky.  Dle vyjádření MŠMT stávkovat může jakýkoliv zaměstnanec školy, i její ředitel, který je rovněž zaměstnancem.  Stávkovat nesmí být nikomu bráněno, ale ani k tomu nesmí být nikdo nucen. Jakákoliv sankce za účast nebo naopak neúčast na stávce je nepřípustná.

Zdroj: Městský úřad Pelhřimov