Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 20°C - oblačno

Pelhřimov

Naše práce má smysl, říká nový ředitel nemocnice

Naše práce má smysl, říká nový ředitel nemocnice

Do funkce ředitele Nemocnice Pelhřimov byl dnes uveden Ing. Radim Hošek. Nový ředitel přichází s bohatými zkušenostmi a vizí, která slibuje pokračování dynamického rozvoje zdravotnické organizace. V rozhovoru se podělil o své plány s rozvojem personální politiky, což je v dnešní době nedostatku zdravotnického personálu klíčové. Také prozradil, jaké hodnoty a principy jsou pro něj při vedení nemocnice nejdůležitější.

Můžete nám, prosím, povědět něco o sobě a o své profesní dráze před příchodem do Nemocnice Pelhřimov?
Téměř 23 let svého pracovního života se pohybuji ve veřejné správě a většinu toho času přímo v oblasti zdravotnictví. Hned po maturitě jsem nastoupil na odbor sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu Kraje Vysočina. Kraj v té době startoval svoje fungování, byla to doba převodu zřizovatelských funkcí zdravotnických zařízení od zanikajících okresních úřadů, doba zavádění správních činnosti ve zdravotnictví i doba snah o ekonomickou stabilitu nemocnic. Nevyhnuli jsme se v té době ani smutným příběhům v Havlíčkově Brodě a Třebíči, které nastartovaly systémové řízení kvality poskytované zdravotní péče ve všech pěti krajských nemocnicích. Byl jsem i u zrodu a dohledu nad realizací prvních velkých investic do zdravotnické infrastruktury spolufinancovaných z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Na konci roku 2010 jsem přešel na hejtmanství a zdravotnictví se stejně nevzdal. Blízká mi byla práce poradního orgánu všech hejtmanů, Komise pro zdravotnictví Rady Asociace krajů ČR, později i Komise pro IT ve veřejné správě. Do teď se podílím i na chodu Asociace krajských nemocnic, která vznikla před přibližně čtrnácti lety.

Jak v současné době vnímáte pelhřimovskou nemocnici, a jaké jsou Vaše hlavní priority a cíle?
Dlouhodobě považuji Nemocnici Pelhřimov za zdravotnické zařízení poskytující kvalitní zdravotní péči, navíc v moderním prostředí. Je pro mě rodinou nemocnicí, ve které pracuje stabilní tým profesionálů, a která podporuje jejich vzdělávání. Rád bych proto navázal na započatý proces rozvoje organizace, pracovat potřebujeme na získávání nových kolegyň a kolegů s maximálním využití dostupných podpor i aktivní spoluprací se středními a vysokými školami. Čeká nás realizace rozpracovaných investic a diskuse o využití aktuálně prázdných prostor.  

Jaké hodnoty a principy považujete za nejdůležitější při vedení nemocnice?
Poskytování kvalitní zdravotní péče vnímám jako „kolektivní sport“. Bez provázání všech profesí v nemocnici, bez jejich spolupráce, partnerství, ani bez otevřené a empatické komunikace si neumím fungování žádného zdravotnického zařízení představit. Nezmínit nemůžu ani hospodárnost provozu, odpovědné investování a vyrovnané hospodaření.

Jaké změny nebo inovace plánujete zavést, aby se Nemocnice Pelhřimov stala ještě lepším místem pro pacienty a zaměstnance?
Byl bych moc rád, abychom společně uměli zapracovat na komunikaci, sdílení informací napříč celou nemocnicí i zpřehlednění vnitřních procesů. Současně bychom si měli umět říkat, co se nám povedlo, na co jsme hrdí, měli bychom si umět poděkovat i se pochválit. Na druhou stranu bychom si i otevřeně měli umět říkat, co se nepovedlo, poučit se a např. sdílením dobré praxe nezdarům předcházet. A v neposlední řadě, bychom všichni měli mít stále na mysli, že práci, kterou každý z nás odvádí, má smysl a je ve prospěch pacientů.

Současné zdravotnictví se díky technologickým inovacím posouvá stále dopředu. Neuvažujete o zavedení některých nových technologií i v pelhřimovské nemocnici?
Pro mě je důležitá týmová spolupráce. Jsem tedy nakloněn návrhům všech svých kolegyň a kolegů k novinkám a inovacím, které budou mít přínos pro pacienta a současně budou dávat provozní i ekonomický smysl. Všichni bychom také měli důsledně dbát i na maximální využití veškerého potenciálu technologií, které už v nemocnici máme.  

Jak vidíte budoucnost zdravotní péče na Vysočině a jakou roli by v ní měla hrát Nemocnice Pelhřimov?
Neudržitelnost současné podoby systému zdravotnictví v celé ČR je zřejmá. Řadu neznámých přináší postoje státu, avizovaná úprava legislativy ve zdravotnictví i přístupy zdravotních pojišťoven. Síť lůžkové akutní zdravotní péče má na Vysočině, ve srovnání s ostatními regiony ČR, téměř ideální podobu. Tedy pominu-li, že nás v mnohém limituje neexistence fakultní nemocnice. Nemocnice kraje jsou rovnoměrně rozmístěny po celém území a všechny prošly zásadními modernizacemi. Všechny, včetně naší v Pelhřimově, mají tedy jasné místo v poskytování regionální zdravotní péče.

Pane řediteli, na závěr mi dovolte osobnější otázku. Jaké jsou Vaše zájmy a záliby mimo pracovní dobu, jak relaxujete?
Mám hodně rád hory, ať v zimě, tak v létě. Lyže, kolo i pěší turistika jsou mi proto blízké. Dalším mým koníčkem jsou stará auta a motorky. Odpočinu si tak i v garáži při odstraňování všech neduhů, které jsou s provozem veteránů spojeny. Ve svém volném čase se snažím věnovat i dobrovolnictví. Od roznosu letáků pro nedalekou neziskovou organizaci, přes sběr odpadků kolem silnic, asi nejvíc času aktuálně trávím za volantem dodávky. Od začátku války na Ukrajině, věnujeme s kolegy a přáteli přibližně jeden víkend v měsíci přepravě humanitární pomoci do Zakarpatské oblasti Ukrajiny.   

Zdroj: Nemocnice Pelhřimov