Dnes je 24.06.2024

Svátek má Jan

ikonka pocasi 22°C - zataženo

Pelhřimov

Nároky na parkování narůstají, město se zaměřuje na systémovou strategii

Nároky na parkování narůstají, město se zaměřuje na systémovou strategii

Čím více automobilů lidé mají, tím větší problém je s jejich parkováním. Město Pelhřimov se snaží vyrovnávat poměry mezi nabídkou a poptávkou různými způsoby. Mimo centrum Pelhřimova je doposud parkování převážně neregulované a zdarma. Takový stav je výhodný pro občany, ale do budoucna asi neudržitelný. Především na sídlištích je parkovacích míst stále nedostatek, ale i s tím radnice počítá.

V letošním roce plánuje výstavbu parkoviště v lokalitě Táborská, kde vznikne 172 parkovacích míst a výstavbu parkoviště u řeky Bělé v blízkosti nákupní zóny Billa. „Dosáhnout toho, aby byli s parkováním spokojeni všichni občané Pelhřimova a zároveň ti, kteří do Pelhřimova přijíždějí za nejrůznějším účelem, je mnohdy dosti složité. Snažíme se dělat vše pro to, abychom se modelu spokojenosti co nejvíce přiblížili. Zaměřujeme se postupně na systémovou strategii parkování v Pelhřimově,“ uvedl místostarosta Zdeněk Jaroš.

Problematika parkování tíží řadu měst. „Část obyvatel vyžaduje bezplatné parkování kdekoliv, zatímco druhá část požaduje více zpoplatnit parkování v centru a tím více veřejného prostoru a vymístění aut na okraj města. Poslední roky proto vyvíjíme větší snahu, abychom vyhověli požadavkům chodců a cyklistů, pro které stavíme cyklostezky a jdeme naproti způsobům dopravy, které jsou jednak šetrné k životnímu prostředí a zároveň nevyžadují objemná parkovací místa,“ doplnil místostarosta.

Dalším šetrným způsobem přepravy osob po městě je městská hromadná doprava (MHD). Přestože náklady na provoz MHD neustále rostou, město ani v letošním roce nepřistoupilo ke zdražování cen jízdného a dopravu každým rokem dotuje vyšší částkou. Snahou města Pelhřimov totiž je, udržet MHD cenově dostupnou, tím motivovat občany, aby nemuseli používat na krátké vzdálenosti automobily.      

Zdroj: Městský úřad Pelhřimov