Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Na Oldřicha Lipského se bude vzpomínat i ve filmu

Na Oldřicha Lipského se bude vzpomínat i ve filmu

Čtvrtého července si připomeneme sté výročí narození význačného pelhřimovského rodáka a filmového režiséra Oldřicha Lipského. K tomu výročí se chystá nejen slavnostní akce v Pelhřimově, která se uskuteční 22. června, ale syn Oldřicha Lipského Dalibor ve spolupráci s vnukem Tomášem připravují dokumentární film.

Součástí filmu budou i vzpomínkové rozhovory. Za tímto účelem byli do barrandovských ateliérů pozváni současný starosta Pelhřimova Ladislav Med, bývalý starosta Leopold Bambula, režisérka divadelních ochotníků Rieger Marie Steinhauserová a ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimov a tvůrce MÚZYa Lipských Martin Ecler.

„Tématem rozhovorů byly nejen vzpomínky na Oldřicha Lipského a jeho bratra, herce Lubomíra. Povídali jsme si o Pelhřimově, o jeho památkách, krásách středu města, místních ochotnících, i o životě a kultuře ve městě,“ sdělil Martin Ecler. Zmíněný dokumentární film bude v tomto roce promítán v České televizi.

Vzpomínku na osobnost Oldřicha Lipského připravují i pelhřimovští filatelisté. Z jejich aktivity vznikl památeční arch, jehož hodnotu násobí vlastnoruční podpis Dalibora Lipského na překrásných obálkách.

Kamil Vaněk