Dnes je 25.02.2024

Svátek má Liliana

ikonka pocasi 3°C - oblačno

Pelhřimov

Na Masarykově náměstí se představili poskytovatelé sociálních služeb

Na Masarykově náměstí se představili poskytovatelé sociálních služeb

V úterý 27. června se na Masarykově náměstí uskutečnila tradiční akce Prezentace poskytovatelů sociálních služeb, která měla podtitul Každý svého zdraví strůjcem. Hlavními organizátory akce, nad kterou převzal záštitu starosta Ladislav Med, byly Město Pelhřimov a Místní akční skupina Šipka. Cílem prezentace bylo představit občanům nabídku sociálních služeb, aby měly dostatek informací a mohly tak pomoci sobě či osobám blízkým nebo případně předat potřebné informace lidem, kteří pomoc potřebují a neví jak na to.

Úvodního slova se ujala předsedkyně Místní akční skupiny Šipka Daniela Havlíčková, která mimo jiné uvedla, že skupina, vznikla v roce 2004 z iniciativy občanského sdružení Hodiny H, Agentury Dobrý den, aktivních občanů žijících v jejím zájmovém území a členů Mikroregionu Pelhřimovska. „Spolek se snaží rozvíjet území, zajišťovat finanční prostředky pro akce jako je tato, podporuje různé cílové skupiny či rozvoj celé oblasti. Za ta léta působení již rozdal několik milionů korun, což nás velmi těší,“ nastínila výčet činností. „Děkuji všem za skvělou spolupráci a podporu,“ dodala.

„Jsem velmi rád, že se služby neustále rozšiřují. Aby se informace o sociálních službách dostaly do povědomí široké veřejnosti a občané věděli na koho se obrátit v případě potřeby, je nezbytné takové akce podporovat,“ zdůraznil starosta Ladislav Med.

„Někdy v našich životech může přijít chvíle, kdy zjistíme, že nějakou pomoc potřebujeme, ať už se jedná o ekonomickou, sociální či zdravotní. Někdy však pomůže povzbuzení či vlídné lidské slovo, když máme pocit, že ztrácíme kontakty kolem sebe,“ doplnil místostarosta Karel Kratochvíl. Zároveň uvedl, že je velmi důležité mít informace včas než pozdě a ukázat veřejnosti, že vždy se najde pomocná ruka v životních nesnázích.
V letošním roce se do akce připojila organizace Liga proti rakovině Praha. Místopředsedkyně organizace Iva Kurcová pohovořila mimo jiné o neziskové organizaci, která si zvolila za cíl tři hlavní dlouhodobé programy. Jedná se o prevenci nádorových onemocnění a výchovu ke zdravému způsobu života, zlepšení kvality života onkologických pacientů a podporu onkologického výzkumu a přístrojového vybavení onkologických pracovišť. „Odlehčenou formou předvádíme občanům poučení o prevenci a nabízíme interaktivní hrátky pro děti i dospělé, testy a kvízy a bezplatná základní tělesná měření,“ upřesnila program akce.

Na Masarykově náměstí se představilo sedmnáct poskytovatelů sociálních služeb. Lidem byla například nabídnuta možnost seznámit se se znakovým písmem, vyzkoušet si chůzi s bílou holí v podmínkách simulované slepoty, workshopy přiblížily problematiku duševních onemocnění. Charita Pelhřimov nabídla testování finanční gramotnosti pro děti a dospělé, kterou si vyzkoušel i starosta Ladislav Med. Lidé měli také možnost zakoupit si výrobky uživatelů sociálních služeb a podpořit tak jejich činnost. Zároveň mohli navštívit komunitní obchůdek SPOLU, který se nachází na Masarykově náměstí 17, a kde je možné za dobrovolný příspěvek dostat výbornou kávu s malým zákuskem.

O hudební a taneční doprovod se postarala ZUŠ Pelhřimov.