Dnes je 27.07.2024

Svátek má Věroslav

ikonka pocasi 17°C - zataženo

Pelhřimov

MINI rarity z pelhřimovského Muzea rekordů

MINI rarity z pelhřimovského Muzea rekordů

Že jsou expozice Muzea rekordů Pelhřimov plné obřích exponátů je nasnadě. Pětimetrového plyšového medvěda, či polévkový hrnec o objemu 2300 litrů zde nepřehlédnete. Ale jsou i rekordy úplně opačného ražení – miniaturní. Na kterýkoliv veletrh či přednáškové turné by mohl vyrazit - zdánlivě „s prázdnýma rukama“, bez jakéhokoliv vybavení - kterýkoliv pracovník pelhřimovského Muzea rekordů a poté by mohl (vyndavaje z kapsy jeden exponát za druhým vytvořit celou expozici nebo klidně dvě hodiny přednášet o umu a nápaditosti českých lidí (v oboru miniatur).

Příkladem budiž nejmenší jezdecká socha na světě. Ta zdobí Masarykovo náměstí v českém městě rekordů. Jde o sochu prvorepublikového prezidenta T. G. Masaryka na koni, díky níž pelhřimovské náměstí konečně dostálo svému jménu. Pokud se náměstí jmenuje po nějaké osobnosti, většinou tam i stojí je socha. Na vpravdě kouzelném pelhřimovském námědtí je ale socha sv. Jakuba.

Proto se Muzeum rekordů svého času domluvilo s brněnským výtvarníkem Lubomírem  Vaňkem, který stvořil pozoruhodnou skulpturu, o níž ale nelze tak docela prohlásit, že je dominantou náměstí. Ba naopak. Je tak malá, že je nejmenší na světě. Měří 9 x 9 milimetrů! Vezmete-li si lupu a vydáte-li se k pelhřimovské radnici, zaostřete na prostor pod červenou tabuli s nápisem Masarykovo náměstí. Na tom, co uvidíte, autor pracoval dva měsíce. Všechny detaily a rysy obličeje, které přesně odpovídají skutečnosti, vytvaroval jehlou, a to pod lupou s osminásobným zvětšením. Miniatura je opatřena tabulkou s vysvětlujícím dvojjazyčným textem i fotografickou zvětšeninou díla. Vyjížďky v sedle hlava státu milovala. Na koni jezdil Masaryk i v pokročilém věku a z toho Vaňkova jezdecká socha státníka, která je propracovaná do nejmenších (vskutku do těch nejmenších!) detailů, vychází.

To ale není z pelhřimovských miniatur ani zdaleka vše. Mezi zápisy v kapitole MINI v České knize rekordů najdeme třeba i tyto:

Nejmenší pletená čepice
Blanka Böhmová z Kaznějova zhotovila pletenou pokrývku hlavy miniaturních rozměrů. Čepice má délku 6,8 mm a průměr spodní části dosahuje 5 mm. Pletla jí z vyšívací bavlnky z šesti ok pomocí čtyř drátů o síle 1 mm zabroušených do špičky.

Nejmenší svatební oznámení
Snoubenci Jana Ch. z Brna a Petr S. z Modřic vydali u příležitosti své svatby, konané na hradě Rožmberk, miniaturní svatební oznámení o rozměrech 16 x 10 mm. Oznámení obsahuje tento text: Oznamuje se všem láskám našim, že společně opouštíme slastné území individuální svobody a bohužel dobrovolně se vrháme v doposud neprobádané a tedy nebezpečné končiny manželského soužití. Tato smutná událost proběhne za bujarého vodáckého veselí na hradě Rožmberku. Děkujeme za pozornost a jsme s pozdravem Jana Janina a Petr Coldy. Uff - ufff howgh!

Nejmenší sluneční hodiny
Obec Hýsly iniciovala výrobu miniaturních slunečních hodin od slunečního hodináře Petra Weisse ze Sklenného u Svitav a Tibora Skalky z obce Hýsly. Hodiny dosahují průměru 9 mm a polos (vrhač stínu) ukazující čas měří 5 mm. Zhotoveny jsou z mosazi, jejíž povrch je pozlacený. Číslice byly ručně vyryty diamantem.

Nejmenší turistická známka
Turistické známky jsou českým nápadem, který se rozšířil do řady zemí světa! Jsou nebývalým sběratelským fenoménem, který nečekaným způsobem podporuje turistiku jako takovou. Sběratelů turistických známek jsou tisíce a jejich kroky směřují i do Muzea rekordů v Pelhřimově, kde je vystavena zcela raritní turistická známka, která má zcela odlišné parametry, než všechny ostatní. Jde totiž o miniaturní známku, jejíž průměr je 12,4 mm a tloušťka 4,6 mm. Jedná se o jediný exemplář, k němuž ovšem byla vydána i zcela výjimečná výroční známka rovněž malých rozměrů s motivem pelhřimovské stezky s názvem Procházka Českou knihou rekordů. Tato známka má průměr 25 mm a tím se liší od všech dosud vydaných turistických známek.