Dnes je 13.07.2024

Svátek má Markéta

ikonka pocasi 18°C -

Pelhřimov

MINI jarmark nabídne i ukázku tradiční výroby másla

MINI jarmark nabídne i ukázku tradiční výroby másla

V sobotu 23. března se na Masarykově náměstí a v přilehlých prostorách turistického informačního centra uskuteční první ze série letošních MINI jarmarků. Ty se letos pořadatelské Kulturní zařízení města Pelhřimova pokusí zatraktivnit ukázkami starých řemesel.

Velikonoční MINI jarmark nabídne ukázku tradiční výroby másla. Z Lípy na Havlíčkobrodsku s ní přijede Marta Vencovská. Do Pelhřimova dorazí vůbec poprvé, i když se ukázkám tohoto řemesla věnuje už zhruba dvanáct let. „Dostala jsem se k tomu náhodou. Před jarmarkem v Třebíči musel odříci pán, který tam máslo tradičně vyráběl. Protože byla pořadatelkou moje kamarádka, rozhodla jsem se jí pomoci,“ svěřuje se a dodává: „Začalo mě to bavit a baví to celou rodinu. Občas jede stloukání másla předvádět manžel, jezdí také syn, snacha i dcera. Tlučeme celá rodina,“ směje se.

Na začátku výrobního procesu je smetana. Čím tučnější, tím lepší. Do historické dřevěné máselnice Marty Vencovské se jí najednou vejde asi dva a půl litru. „Tlučením se postupně udělá v celé máselnici hustá šlehačka. Ta se pak zdrcne, takže se vytvoří takzvaná krupička. Následně se začnou dělat hrudky  - máselná zrna a v konečné fázi zbydou v máselnici tuhé hroudy másla a tekuté podmáslí.“

Proces je to relativně pracný, ale přihlížející obvykle Martě Vencovské pomohou. „Lidé to chtějí vyzkoušet. Platí to pro děti i dospělé,“ vypráví. Zájem o ochutnávku je ještě větší. Zájemci se mohou napít podmáslí nebo okusit dobrý chleba namazaný čerstvým máslem. Chuť ve srovnání s máslem ze supermarketu je prý nesrovnatelná. „Určitě je lepší. Vůbec nejlépe chutná hned, jak se vytáhne z máselnice,“ popisuje.

Sobotní MINI jarmark na Masarykově náměstí začíná v devět hodin ráno. Nakupovat můžete do tradičních 13 hodin.

Kamil Vaněk