Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 20°C - jasno

Pelhřimov

MINI jarmark nabídl i jídlo z různých koutů Evropy

MINI jarmark nabídl i jídlo z různých koutů Evropy

Tradičně netradiční byl MINI jarmark, který se v sobotu dopoledne uskutečnil na Masarykově náměstí. Do Pelhřimova dorazili tradiční prodejci – farmáři, řemeslníci a další, ale více než kdy jindy si na své přišly mlsné jazýčky.

U příležitosti dvacátého výročí vstupu Česka do Evropské unie se v rámci akce uskutečnil MINI festival evropských chutí. K dostání tak byla třeba holandská káva, belgické hranolky, italské těstoviny, francouzské palačinky a cibulová polévka či ukrajinský boršč a šašlik. „Ochutnal jsem boršč a byl moc dobrý,“ podělil se o svůj zážitek Milan z Nového Rychnova.

Na své přišly také děti. A nebylo to jen o jídle. Vyzkoušet si mohly, jak jsou na tom se znalostmi evropských reálií. U jednoho ze stánků poznávaly vlajky zemí. „Jde jim to dobře. Snad jediné problémy jsou s vlajkou Estonska. Tu ne každý pozná,“ informovala Tereza Coufalová, která stánek obsluhovala.

V rámci MINI jarmarku lidé mohli nakoupit už tradiční zboží. Třeba vážené koření u Marie Bogdanové. „Největší zájem je o Aztécký poklad. Ten lidé kupují hodně už dlouho,“ pověděla a dodala, že se o zákazníky nebojí: „Vrací se ke mně. Poznali kvalitu. Všechno koření mám ze Slovenska, odkud pocházím. Už padesát let ale bydlím tady, provdala jsem se sem.“

Tak jako se tomu stalo letos dobrým zvykem, součástí MINI jarmarku byla i pocitová mapa. V sobotu se u ní diskutovalo především na téma kultury.

Kamil Vaněk