Dnes je 13.07.2024

Svátek má Markéta

ikonka pocasi 17°C -

Pelhřimov

Město chce dostupnější veřejnou dopravu

Město chce dostupnější veřejnou dopravu

Pelhřimov podepsal memorandum o spolupráci se společností Citya mobility s.r.o. s cílem zlepšit dostupnost dopravy pro občany města. Memorandum klade důraz na spolupráci na podpoře a optimalizaci veřejné hromadné dopravy v Pelhřimově pomocí operativní veřejné dopravy, dat a nejmodernějších technologií současnosti. „Město Pelhřimov čelí řadě dopravních výzev, včetně nepravidelného a nedostatečného intervalu městských autobusových linek a nedostatku služeb během víkendů a večerních hodin, což zvyšuje závislost na individuální automobilové dopravě,“ uvedl starosta města Pelhřimov Ladislav Med. Některé části města nejsou dostatečně obsluhovány a existující veřejná doprava nezohledňuje potřeby různých skupin obyvatel, což vede k neudržitelnosti dopravních řešení,“ doplnil.

Start-up dokáže na základě dat, dopravních modelů a simulací, dopravních preferencí lidí i aktuální poptávky vypočítat nejefektivnější trasy pro cestující s různými nástupy i výstupy. V rámci regionu cesta mikrobusem zpravidla trvá s nástupem, cestou i výstupem do 15 minut. Po pár kliknutích v intuitivní aplikaci na cestujícího do pěti až deseti minut čeká mikrobus tam, kde potřebuje. Občanům se tak například usnadní cesty k lékaři či na úřad.

„Na začátku spolupráce s Pelhřimovem bude analýza současné dopravní situace a identifikace slabých míst. Díky datovým modelům a simulacím dokážeme navrhnout a vytvořit řešení ušité přímo na míru Pelhřimovu ještě před samotným spuštěním. Pracujeme mimo jiné se sociodemografickými a dynamickými daty s dopravním chováním místních. Našim cílem je, aby se ve výsledku kdokoliv každý všední den za rozumný peníz mohl rychle 
a pohodlně dostat tam, kam potřebuje, a nemusel si sedat za volant. Obecně to funguje tak, že si uživatel navolí výchozí bod a místo, kde chce vystoupit. Pracujeme s takzvanými virtuálními zastávkami, kde může mikrobus bezpečně zastavit,“ říká Dominik Janík ze společnosti CEO Citya.

Celý proces bude trvat několik týdnů až měsíců a na jeho konci by měl být spuštěn pilotní provoz optimalizované veřejné dopravy v Pelhřimově. Cílem memoranda je vytvoření komfortní, dostupné pro všechny bez rozdílů a rychlé veřejné dopravy, která bude konkurenční alternativou k individuální automobilové dopravě.

Memorandum stanovuje měřitelná zlepšení dostupnosti veřejné dopravy, optimalizaci současných i budoucích autobusových linek a začlenění operativní hromadné dopravy jako doplňku městské hromadné dopravy.
Závazek Pelhřimova a společnosti Citya ukazuje snahu o vytvoření moderní a udržitelné dopravní infrastruktury, která bude sloužit občanům města a přispěje k lepší kvalitě života a životnímu prostředí v regionu.  

Zdroj: Městský úřad Pelhřimov