Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - polojasno

Pelhřimov

Centrum města ožije jarmarkem, ochutnávkou vín i martinským průvodem

Centrum města ožije jarmarkem, ochutnávkou vín i martinským průvodem

V sobotu bude na Masarykově náměstí živo. Úderem deváté hodiny ranní začne MINI jarmark. V rámci něho bude možné si zakoupit výrobky a produkty řemeslníků a farmářů z okolí. Pokud budete po očku sledovat hodinky, rozhodně neprohloupíte. V 11:11 dojde na ochutnávku Svatomartinského vína.

Hlavní program je ale nachystaný na odpoledne. Lidéna pelhřimovském náměstí mohou vůbec poprvé sledovat příjezd svatého Martina. Akce, která začíná ve dvě hodiny, se uskuteční pod patronátem Města Pelhřimov. Program společnými silami připravily Kulturní zařízení města Pelhřimova, DDM Pelhřimov a ZUŠ Pelhřimov.

Hodně se při jeho tvorbě myslelo na děti. „Pro ně jsme nachystali výrobu lampionů. Dílnička bude připravena domě číslo 3,“ informovala Jitka Vachková z DDM. Po výrobě světýlek mohou děti pokračovat v zábavě. „V podloubí bude pro ně nachystaný obrázkový kvíz, který připravila základní umělecká škola,“ prozradila Vlasta Vlčková z Kulturních zařízení města Pelhřimova.

Samotný svatý Martin přijede pochopitelně na bílém koni a v doprovodu družiny. Koní na pelhřimovské náměstí dorazí pět, pochází z chovu Mirky Strakové ze statku z Proseče pod Křemešníkem. Příjezdu Martina bude předcházet hraný program. Do něj se zapojí divadelní soubor DDM Bez masky, nefalšovanou rvačku městské posádky o pytel zlaťáků ztvární skupina historického šermu Auringo Félag. Vše hudebně doprovodí orchestr ZUŠ.

Děti, které si v dílničce vyrobí lampiony, pro ně naleznou uplatnění v průvodu na konci akce. Za svatého Martina na koni, pro něhož v rámci spolupráce ušila překrásný plášť děvčata z oboru oděvní technik SPŠ a SOU Pelhřimov, se do průvodu zařadí skupina historického šermu a za ní děti vybavené světýlky.

Kamil Vaněk