Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Masky na chvíli ovládly město. Za prezidenta si zvolily řezníka

Masky na chvíli ovládly město. Za prezidenta si zvolily řezníka

Ve čtvrtek 16. února okolí kulturního domu Máj, Masarykovo náměstí a přilehlé ulice ožily masopustním veselím. Do průvodu městem se zapojilo více než sto padesát masek. V jeho čele jel kočár, v němž se vezlo vedení města – místostarostové Zdeněk Jaroš a Karel Kratochvíl, zástup masek už tradičně vedl velikonoční zajíc. „Masku oblékám už třicet let. Původně jsem v ní chodila do mateřských školek, dělala jsem jarního zajíčka. Děti na ni dobře reagovaly, proto jsem ji začala využívat i do masopustního průvodu,“ svěřila se Lenka Mašková, která převlek zajíce obléká. Do průvodu se zapojili i ti nejmenší. Pětiletá Verunka se na jedno odpoledne stala včelou. „Masku mi pomáhala udělat mamka. Už jsem ji měla na karnevalu,“ vyprávěla.

Hlavní program masopustu se odehrál na pódiu na Masarykově náměstí. Místostarosta Zdeněk Jaroš maskám dočasně předal vládu nad městem, ty si pak zvolily svého vládce – prezidenta. I když kandidátů bylo více, zvítězil ryzí materialismus. Prezidentem se stal řezník Zdeněk Prokeš, protože přivezl tlačenku.

Pro masopust už ji vyrábí dlouhé roky. „Spotřebujeme na ni zhruba třicet kilo masa. Nejdříve vše uvaříme a pak tlačenku plníme,“ popsal výrobní proces a pokračoval: „Děláme to ve čtyřech lidech. Jeden to hlídá, další nalévá, dva plněnou tlačenku popotahují po dřevěném korýtku. Letos se nám ji povedlo poměrně pěkně nalít, byla ve všech místech stejná. Loni jsme ji měli místy trochu řidší. Příprava tlačenky zabere zhruba šest hodin práce.“ Tlačenka se rozhodně povedla, snědena byla během chvilenky.

Aby bylo tučné jídlo čím zapít, byly na nádvoří radnice nachystány sudy s pelhřimovským pivem. Zdarma ho zájemcům čepovali místostarostové Zdeněk Jaroš a Karel Kratochvíl. Aby ještě lépe chutnalo zahrála k tomu harmonika. Mezitím byla na náměstí nejhezčí maskou zvolena moucha. Nachystala si ji a oblékla Jana Rumanovská. „Dostala jsem křídla a pak mě napadlo, že bych je trochu vylepšila. Natáhla jsem na ně punčocháče. Potom jsem si vyrobila brýle a moucha byla na světě,“ vyprávěla.

Hlavním organizátorem masopustního programu byla Kulturní zařízení města Pelhřimova, ale nešlo by to bez spolupráce s celou řadou organizací a firem. „Zmínit je potřeba především Základní uměleckou školu Pelhřimov, divadelní spolek Rieger, DanceArt, DDM Pelhřimov, firmy Adélka, Spokar a řeznictví Prokeš,“ vyjmenovala za pořadatele Vlasta Vlčková.