Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Knihovna má nové čtenáře. Pasovali je král a rytíř

Knihovna má nové čtenáře. Pasovali je král a rytíř

Městská knihovna má za sebou velmi rušný týden. Uskutečnil se v něm tradiční a zároveň velmi oblíbený proces pasování prvňáčků na čtenáře. Ve čtvrtek 25. dubna se čtenářem stal i Lukáš Bartásek z 1. A ZŠ Na Pražské. Pochlubil se, že všechna písmena abecedy už zná. „Ve škole jsme ještě všechny neprobírali, ale už je umím,“ pověděl. I proto už se pustil do čtení prvních knížek: „Nevím, jak se ta knížka jmenuje, ale je o dvou zajíčcích. Malém a velkém. Za dva dny jsme s mamkou přečetli devět stránek,“ pochlubil se svým čtenářským počinem.

Lukáše Bartáska do stavu čtenářského slavnostně povýšili místostarosta města Karel Kratochvíl, který se ujal role krále, a radní Kraje Vysočina Pavel Hájek. Ten si oblékl kostým rytíře. Oba při této příležitosti zavzpomínali, jaké knížky četli, když byli ve věku pasovaných.

„Moc si to nevybavuji, ale řekl bych, že to musela být Honzíkova cesta nebo O letadélku Káněti,“ pátral v paměti Pavel Hájek. Stejné knihy v první třídě četl i Karel Kratochvíl, ovšem ty úplně první byly jiné. „Jméno té první si nevybavím, ale vím, že byla poměrně tlustá a byly v ní krásné obrázky zvířat. Ještě o prázdninách jsem seděl na louce a prohlížel jsem si je, posléze jsem si ji přečetl. Jednou z mých prvních krížek byla i S malířem kolem světa. Ta mě tehdy moc bavila,“ sdělil.

Pasovacím aktem každoročně procházejí všichni prvňáčci pelhřimovských základních škol a školy speciální. Při této příležitosti zdarma dostanou čtenářský průkaz knihovny. Podle její vedoucí Ivy Rajdlové to má ten správný efekt: „Děti získají možnost začít si u nás půjčovat knihy. Do knihovny se vracejí, často i v doprovodu svých učitelů. Tahle spolupráce mezi námi a školami funguje skvěle a jsme za ni moc rádi,“ zmínila se.

O tom, jak se akt pasování na čtenáře do místní knihovny dostal, jak dlouho už se pasuje a co všechno je potřeba pro zdar akce udělat, si můžete přečíst v článku, který v našich e-novinách přineseme během několika málo dnů.

Kamil Vaněk