Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 10°C - zataženo

Pelhřimov

Josef Bouchal a manželé Trbuškovi vybídnou k Zamyšlení

Josef Bouchal a manželé Trbuškovi vybídnou k Zamyšlení

Naivní malba Josefa Bouchala se během květnové výstavy v Galerii M prolne s keramickou tvorbou manželů Trbuškových. Malba představí jemně uchopená křesťanská i všední témata a vybídne k zamyšlení, keramická tvorba hravě zpracovává hru se světlem, vodou, tvarů i materiálů.

Josef Bouchal, žijící u Žirovnice, je mnohostranně nadaný člověk, který se angažuje nejen v oblasti malby. Do povědomí veřejnosti se dostal výstavbou rybníků známých jako Bouchalovy rybníky, které se staly oblíbeným cílem výletů. K jeho významným realizacím patří křížová cesta mezi Žirovnicí a Počátkami, v současnosti má také trvalou výstavu v kapli Lázní sv. Kateřiny u Počátek. V malbě zpracovává svůj vztah ke křesťanské víře. Zemitá díla jsou jemná, klidná, promyšlená a meditativní. Často pracuje s klasickými motivy Panny Marie, světců či křesťanských symbolů. Jindy si vybírá témata z běžného života v podobě květin či meditativně působících portrétů, nebojí se také zavítat na práh surrealistického snového světa s jednoduchými liniemi. Vše ve vyvážené pestré barevnosti zemitých tónů.

Manželé Trbuškovi jsou známí také jako Keramika Okrouhlička podle malebné vesničky mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, ve které žijí. Ke keramice se dostali skrze Václava Černocha, dlouholetého učitele nejen na Akademii ve Světlé nad Sázavou. Přesto, že jsou samouci, je keramika nakonec oslovila natolik, že se jí věnují již 20 let. A úspěšně. „Jsme mnohaletými vystavovateli na největších českých keramických akcích v Berouně a Kunštátě, kde jsme získali ocenění za naši tvorbu. Naše plastiky dodáváme také do galerií v ČR,“ prozradili o sobě.

V jejich dílech najdete dekorativní a zahradní keramiku, ale také působivé světelné objekty a figurální plastiky. Pracují se šamotovou hlínou a glazurami. Během tvorby nápaditě přemýšlejí nejen o světle, kdy počítají se světelnými efekty svíčky či solárního zdroje, tak o nádobách na vodu. „Našimi plastikami se snažíme podtrhnout půvab přírody okolo nás. Využíváme světelné efekty pomocí solárních zdrojů a daří se nám tvořit příjemné prostředí pro pobyt v exteriéru i interiéru,“ uzavírají manželé. Návštěvníkům přejí, aby si domů z výstavy odnesli pocit příjemně stráveného času.

Anna Hamrlová, kurátorka Galerie M

JOSEF BOUCHAL, VLADIMÍR TRBUŠEK A ŠTĚPÁNKA TRBUŠKOVÁ - ZAMYŠLENÍ

od 5. do 31. května

Výstava obrazů a keramiky

Komentovaná prohlídka 9. května v 17 hodin