Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Jeden svět přinese film o imigrantech na okraji Paříže

Jeden svět přinese film o imigrantech na okraji Paříže

Do Pelhřimova se opět vrací největší mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět pořádaný Člověkem v tísni. Festival zakončí v sobotu 13. dubna ve 20 hodin na malé scéně KD Máj hraný snímek Nežádoucí od francouzského režiséra Ladj Ly. Jeho debut Bídníci se v roce 2019 stal senzací festivalu v Cannes, kde toto napínavé drama z pařížského předměstí získalo Cenu poroty. Fikční filmy jsou letošní novinkou jakožto oživení tohoto festivalu, který se koná ve 48 městech České republiky.

Autorův druhý film se také odehrává v chátrajících panelácích na okraji francouzské metropole, kde sám vyrůstal. Vypráví příběh lidí, žijících na okraji politického zájmu, kteří mobilizují síly proti bezohlednému projektu městské obnovy.

Ústřední postavou je Haby, mladá aktivistka malijského původu. Po nástupu nového starosty hrozí, že její rodina bude z dělnické čtvrti vystěhována. Společně s ostatními obyvateli se proto všemi dosažitelnými prostředky snaží uhájit své právo na důstojné a dostupné bydlení. Film Nežádoucí, obsazený řadou skvělých herců v čele s debutujícím Antou Diawem, dramatizuje některá z nejrozporuplnějších sociálních témat současnosti a nabízí tak aktuální výpověď o gentrifikaci, chudobě a systémovém rasismu.

Nežádoucí, trailer:

Vstupenky na jednotlivé projekce lze koupit v předprodeji na www.kulturape.cz nebo na místě.