Dnes je 14.04.2024

Svátek má Vincenc

ikonka pocasi 10°C - zataženo

Pelhřimov

Jeden svět Pelhřimov tento rok obohatí i fikce

Jeden svět Pelhřimov tento rok obohatí i fikce

Jeden svět, největší mezinárodní dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě, se v Pelhřimově uskuteční již podeváté. Od 12. do 13. dubna vás zveme na malou scénu KD Máj na mimořádně aktuální a poutavé dokumenty. Po projekcích následují debaty s odborníky a zajímavými osobnostmi. Záštitu nad festivalem převzali politička a advokátka Eva Decroix a místostarosta Pelhřimova Karel Kratochvíl.

Důležitou novinkou tohoto ročníku festivalu bude obohacení programové nabídky – diváci a divačky se mohou těšit nejen na promítání českých a zahraničních dokumentárních filmů, ale i fikčních snímků. Nedílnou součástí festivalu jsou i dopolední projekce pro školy, které se uskuteční v pelhřimovském kině Vesmír od pondělí 8. do pátku 12. dubna.

Festival v pátek večer zahájí český dokument Moje nová tvář, který zachycuje příběh pětadvacetileté Martiny, která se po kyselinovém útoku od bývalého partnera snaží znovu získat svůj život zpět. Po promítání se uskuteční diskuse s producentkou dokumentu Majou Hamplovou, která přiblíží svůj pohled a zkušenosti z natáčení tohoto silného příběhu.

V sobotu v podvečer bude uveden snímek o Venezuele, zemi sužované chudobou, hladem a násilím. Po promítání bude následovat přednáška cestovatele Jana Rendla, který v zemi strávil několik měsíců. Sobotní večer pak zakončí fikční snímek s názvem Nežádoucí, v rámci kterého nás příběh zavede na okraj Paříže, 
kde lidé mobilizují síly proti bezohlednému projektu městské obnovy.

Festival v Pelhřimově organizují dobrovolníci ze Spolku Javořice ve spolupráci s Městem Pelhřimov a Kulturními zařízeními města Pelhřimova za podpory firem Ciret, FIA ProTeam, ROKA Transport, StaMPi, Hotelu Slávie a Agentury Dobrý den. Vstupné na projekce: základní 100 Kč, snížené vstupné pro seniory a studenty 70 Kč. Vstupenky lze kromě online předprodeje přes portál kulturape.cz zakoupit také na místě. Více na www.jedensvet.cz/pelhrimov a Facebooku a Instagramu: Jeden svět Pelhřimov.