Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 18°C - oblačno

Pelhřimov

Jaroslav Benda dokončil restaurování dalšího oltáře na Křemešníku

Jaroslav Benda dokončil restaurování dalšího oltáře na Křemešníku

Restaurátor Jaroslav Benda v těchto dnech dokončuje opravu oltáře Panny Marie v kostele Nejsvětější Trojice na Křemešníku. Zároveň se jedná o završení mnohaletého úsilí, jehož cílem bylo přiblížit mobiliář kostela na oblíbeném poutním místě co možná nejvíce původnímu vzhledu z doby vzniku.

Z tohoto důvodu dojde i na zajímavost v podobě přejmenování. Oltář Panny Marie nyní ponese název oltář Cyrila a Metoděje. „V oltáři byl původně obraz Cyrila a Metoděje, ale bohužel se nedochoval,“ sdělil Jaroslav Benda a s tím, že jeho restaurátorská činnost se v tomto případě prolínala s činností autorskou. „V pelhřimovském muzeu byla nalezena malá černobílá fotografie obrazu, podle které jsem na základě rozhodnutí Městského úřadu Pelhřimov a se souhlasem Národního památkového ústavu vytvářel kopii,“ vysvětlil a dodal: „Byla to obtížná práce, ale velmi si toho považuji. Jsem na to hrdý. Mít namalovaný obraz v oltáři se každému nepoštěstí.“
Obraz Cyrila a Metoděje spolu s dalšími restaurovanými částmi původního oltáře Panny Marie na Křemešníku instaloval se svými kolegy ve dnech 23. a 24. srpna.

Jak už bylo uvedeno, jedná se o završení dlouholetých restaurátorských prací. V kostele Nejsvětější Trojice začal Jaroslav Benda pracovat na podzim roku 2004. To takřka nouzově demontoval červotočem značně narušený hlavní oltář. Na jeho restaurování pracoval s přestávkami na základě přiznaných dotací sedm let.
Následně se Jaroslav Benda věnoval kazatelně, restauroval vedlejší oltáře a ve spolupráci s Pavlem Svobodou dioráma se scénami ze života svatého Jana Nepomuckého. Oltář Panny Marie (a nyní už s obrazem Cyrila a Metoděje) seriál prací v kostele Nejsvětější trojice završil.