Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Inspiraci hledám v kinech v okolí, tvrdí Šárka Pithartová

Inspiraci hledám v kinech v okolí, tvrdí Šárka Pithartová

Pochází ze Žirovnice, v Pelhřimově žije osm let. Doma má čtyřletého syna, takže na pozici vedoucí kina Vesmír v červnu nastoupila skoro z mateřské dovolené. „Loni na podzim jsem se vrátila do původního zaměstnání, ale musela jsem dojíždět. Proto jsem hledala práci, která mě bude bavit, a bude přímo v Pelhřimově,“ vypráví Šárka Pithartová.

Konkurz na vedoucí pelhřimovského kina byl pro vás tedy tou správnou výzvou?
Bylo to spontánní rozhodnutí. Nikdy jsem v oboru nepracovala, ale když jsem viděla inzerát na volné místo, chtěla jsem to zkusit. Cítila jsem, že se jedná o práci, která by mě mohla naplňovat. Brala jsem to jako příležitost a s tím jsem do konkurzu šla.

Uspěla jste v něm a stala jste se vládkyní Vesmíru.
Tak nějak. (smích)

Předpokládám, že nejsem první, kdo vám to takto řekl. Dělají si z toho lidé často legraci?
Občas ano. Hlavně kamarádi.

Legendou Vesmíru byl Zdeněk Zieman, který kino vedl více než třicet let. Vy jste se s ním po nástupu na měsíc potkala. Pomohlo vám to?
Zdeněk Zieman to tu dělal pomalu od doby, co kino stojí. Měl spoustu zkušeností, pomohl mi nastavit vhled do této profese. Díky němu jsem se rychle zorientovala. Pochytila jsem od něj věci, které v budoucnu využiji. Jsem proto vděčná, že jsem se s ním mohla potkat.

Při vedení kina teď kráčíte v jeho stopách nebo jdete svou cestou?
Trošku si to dělám i podle sebe. Nemyslím to tak, že by se tu dříve kino vedlo špatně, ale chci přinést něco svého. 

Zkuste být trochu konkrétní. 
Nabídka filmů od distributorů je daná a naprostou většinu z ní také promítáme, ale trošku si hraji se zařazením jednotlivých filmů do promítacích dnů. Snažím se, aby se filmy více střídaly. Zároveň je zařazuji opakovaně, abych dala šanci vidět je i lidem, kteří třeba nejsou pár dnů v Pelhřimově 
a první promítání nestihnou. 


Jezdíte se dívat do velkých kin a hledáte inspiraci?
Velká kina s více sály fungují přece jen trochu jinak než to naše. Inspiraci hledám v nich hledám, ale zároveň ji hledám i v menších kinech v okolí. Návštěvnost kin není problém zjistit, takže vím, kam lidé chodí rádi. Právě od jejich provozovatelů se snažím získat zkušenosti. Ptám se, co funguje a co naopak ne.

Jak si vlastně stojí pelhřimovské kino z hlediska návštěvnosti?
Na to, že se jedná o jednosálové kino a v relativně malém městě, tak na tom nejsme špatně. Máme návštěvnost zhruba 45 osob na jedno představení. Že to není vůbec málo, mi řekli i lidé, kteří se v tomto oboru pohybují už dlouho.

Na podporu návštěvnosti kina očividně cílíte. Oživila jste Facebook kina, který nějakou dobu ležel ladem.
Nejen Facebook. Program kina avizujeme už i na Instagramu. Je to ta nejsnadnější cesta, jak lidi do kina pozvat. Doba je taková, že když má většina z nás volnou chvilku, tak kouká do telefonu a pohybuje se na sociálních sítích. Díky Facebooku a Instagramu tak mají naši nabídku přímo na talíři.

Součástí prezentace na sociálních sítích jsou i videa, ve kterých sama návštěvníky do kina zvete. Poznávají vás už lidé na ulici?
Stává se to. Není to ale nic, co bych vyhledávala. Nemám potřebu sama od sebe někam dávat své fotografie či videa, ovšem ve vztahu ke kinu to beru jako nutnost. Zájem o naše sociální sítě neustále vzrůstá, denně nám přibývají sledující, a proto je nutné, abych byla s lidmi v kontaktu.

Nakousli jsme změny. Jaké další čekají pelhřimovské kino pod vaším vedením?
Plánů máme spolu s vedením Kulturních zařízení města Pelhřimova spoustu. Půjdeme cestou postupných kroků. V brzké době nás čeká výměna projektoru za nový. Jedná se o poměrně velkou investici, která už je ale naprosto nutná. 

Slyšel jsem i to, že brzy si návštěvníci kina k filmům i lehnou. Je to pravda?
Nevím, jestli tím teď nepředbíhám, ale pravda to je. Chystáme se na částečnou výměnu sedadel v předních řadách hlediště. Nahradíme je pohodlnějšími, která nabídnou výrazně větší komfort.

Mění se i způsob občerstvení.
Prodej občerstvení přejde plně do naší režie. Půjdeme cestou, která je obvyklá ve většině kin v okolí. Věřím, že se nám povede zajistit takovou nabídku, se kterou budou lidé spokojeni.

Častým požadavkem návštěvníků kina se poslední dobou stávají bezhotovostní platby. Půjde platit kartou?
V nejbližší době nás čekají změny ohledně pokladny kina. Při nich se tím budeme zabývat. To, abychom mohli nabídnout divákům možnost platby kartou, je jedním z našich cílů.

Kamil Vaněk