Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 20°C - oblačno

Pelhřimov

I přes mírné zdražení patří cena vody v Pelhřimově mezi nejlevnější

I přes mírné zdražení patří cena vody v Pelhřimově mezi nejlevnější

Pitná voda v Pelhřimově a místních částech minimálně zdražila. Cena vodného a stočného vzrostla z dosavadní částky 91,83 korun na částku 96,91 korun za metr krychlový včetně daně. Nová cena platí od 1. ledna 2024. „Důvodem zdražení je jednak zvýšená daň z přidané hodnoty na vodu, která vzrostla z deseti na dvanáct procent a také zvýšené provozní náklady včetně nákupu vody nebo chemikálií nutných pro výrobu pitné vody. Je třeba také uvést, že došlo k dvojnásobnému zdražení ceny za likvidaci a odvoz kalů,“ vysvětlil starosta Ladislav Med. Z hlediska celorepublikového srovnání se však jedná o cenu velmi příznivou. Pelhřimov patří mezi nejlevnější města.

Od ledna 2021 spravuje vodovody a kanalizace v Pelhřimově Pelhřimovská vodárenská s. r. o., což je společnost ve vlastnictví města. „Tím, že provozujeme Pelhřimovskou vodárenskou došlo za tři roky k úsporám řady nákladů. Ve výsledku se tyto úspory promítají právě do příznivé ceny vodného a stočného,“ doplnil starosta. Dále uvedl, že díky existenci této společnosti, která má vlastní lidi mohou vodohospodářskou infrastrukturu obsluhovat sami a nemusí si tak na řadu činností sjednávat externí firmy, což by se také prodražovalo.

Voda pro Pelhřimov je odebírána zhruba z 50 % ze Želivky a z 50 % ze zdrojů na Křemešníku. Pelhřimovská vodárenská s. r. o. zajišťuje nepřetržitý provoz čistíren odpadních vod v Pelhřimově a na Křemešníku a obsluhu vodních zdrojů a studní v místních částech.

Vodné
Vodné je voda dodávaná vodovodem. Cenu tvoří samotná voda, náklady na dodání, údržba infrastruktury a obnovy.

Stočné
Za stočným se skrývají náklady na odvod a čištění odpadní vody včetně provozu čistírny odpadních vod. Započítat je nutné také údržbu infrastruktury a obnovy.

V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat společnost Pelhřimovská vodárenská: pracovní dny od 8:00 do 14:00 hodin na telefonním čísle: +420 720 623 111.     

Zdroj:  Měú Pelhřimov

Cena vody na Vysočině a v okolí

Pelhřimov    96,91
Jindřichův Hradec   99,65   
Havlíčkův Brod    99,90
Jihlava    126,02
Žďár nad Sázavou  129,82
Tábor    125,44

Ceny vody jsou uvedeny včetně DPH 12 %.