Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 17°C - oblačno

Pelhřimov

Hudební unikáty vstoupily do České knihy rekordů

Hudební unikáty vstoupily do České knihy rekordů

O první zápis do České knihy rekordů se na letošním 34. festivalu Pelhřimov – město rekordů postaral pražský řezbář a výtvarník Ludovít Bari (na snímku druhý zprava), který bývá označován i jako houslový inovátor. Umělec vytvořil kolekci dvaceti strunných hudebních nástrojů zcela nových a neobvyklých tvarů. Jedná se o umělecká díla, která navíc ještě i hrají - dvanáctery housle, čtyři violy a čtyři kontrabasy, které nejsou klasickými hudebními nástroji, ale spíše výtvarnými díly. „Unikáty, jejichž těla jsou vyrobena vždy z jednoho kusu dřeva výhradně ručně pomocí řezacích nožů a dlát, obletěly svět, přestože je jejich autor absolutní samouk,“ informoval Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den.

Australská televizní stanice BEYOND 2000 o autorových hudebních nástrojích odvysílala reportáž v 82 státech světa. Ale doma není nikdo prorokem… a tak i přesto u nás není Luděk Bari všeobecně známou osobností. Třeba k tomu dopomůže zápis do České knihy rekordů, k němuž na pozvání Muzea rekordů došlo v koncertním sále ZUŠ v Pelhřimově.

Kolekce pozoruhodných hudebních nástrojů byla svého času označena za světový unikát a zároveň za technickou novinku 21. století. Každý hudební nástroj z této kolekce je originál a skutečný unikát, nejen že každý kus je velice svérázný svým tvarem, ale i jedinečnou barvou tónů. Jako materiál na výrobu byl použit většinou smrk, ale také modřín, javor, mahagon, nebo eben.

Zdroj: Agentura Dobrý den