Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 21°C - jasno

Pelhřimov

Hrané prohlídky nabídnou příběh vykoupení města z poddanství

Hrané prohlídky nabídnou příběh vykoupení města z poddanství

Atraktivní výlet do šestnáctého století, unikátní kombinaci divadelního představení a prohlídky historického centra Pelhřimova si mohou užít návštěvníci města i místní během letních měsíců. Vše v jedno spojují hrané prohlídky pod názvem: Já, legenda.

„Děje se tak za podpory města a pro realizaci tohoto nápadu jsme se spojili s oceňovaným kolektivem herců z FajnEventu, který slavil v minulých letech úspěch s představeními v želivském klášteře,“ informovala za pořadatele Nela Štěpánková z Kulturních zařízení města Pelhřimova.

Jak už bylo výše uvedeno, děj diváka přenese do závěru šestnáctého století, kdy se za velmi dramatických okolností pelhřimovští měšťané vykoupili z poddanství rodu Říčanských. Motivem hrané prohlídky je Kniha o koupi pelhřimovského statku od autorů Karla Kratochvíla a Pavla Holuba.

„Osou příběhu je dramatický střet purkmistra Jana Hrůzy, uvážlivého a rozhodného měšťana, a Karla mladšího z Říčan, jejich cholerického pána se sklony ke zbrklému jednání. Pelhřimáci byli tehdy odvážní, jednali nejen v Praze, ale i s císařem ve Vídni – a Maxmiliána II. uvidíte i v naší hře. Hvězdami budou určitě dvě drbny – Tesařová a Pekařová. Obě dámy představují facebook před Facebookem,“ prozradil Karel Kratochvíl.

Pořad Já, legenda slibuje neotřelý zážitek. Spojuje zábavu a vzdělání v jeden celek, diváka vtahuje do děje do té míry, že se stává přímým účastníkem příběhu. Zároveň ukazuje skrytá místa, která jsou jinak veřejnosti nedostupná. Hrané prohlídky jsou ideální pro rodiny s dětmi. „Příběh je vyprávěn natolik zajímavě a srozumitelně, že jej pochopí i ti nejmenší. Dolní hranice pro účastníky prohlídek je čtyři roky,“ uvedla Nela Štěpánková.

Projekt hraných prohlídek je společným počinem Města Pelhřimov, FajnEventu, kostýmního výtvarníka Romana Šolce, Turistického informačního centra (TIC) Pelhřimov, Muzea Vysočiny a Farnosti Pelhřimov. Vstupenky jsou už teď k dostání v TIC Pelhřimov, první představení se uskuteční 29. června.

Hraná prohlídka: Já, legenda

  • Na motivy Knihy o koupi pelhřimovského statku
  • Námět: Karel Kratochvíl a Nela Štěpánková, scénář a režie: Michal Hájek, kostýmní výtvarník: Roman Šolc.
  • Děj hrané prohlídky: zámek pánů z Říčan, kostel Bartoloměje, Šrejnarovský dům, radnice.
  • Délka: 75 minut
  • Termíny: 29. června, 20., 21. července, 10. srpna a 14. září.

Kamil Vaněk