Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 17°C - oblačno

Pelhřimov

Galerie M ukáže kočky i vitráže technikou tiffany

Galerie M ukáže kočky i vitráže technikou tiffany

Po krátké pauze se v úterý 7. listopadu pelhřimovská Galerie M na Masarykově náměstí znovu otevírá veřejnosti. Snad umělecký zážitek umocní nová výmalba výstavních prostor. V listopadu bude galerie patřit dvojvýstavě. Prohlédnout si můžete práce Hany Tomíškové, spolu s ní vystavuje František PON.

Hana Tomíšková
Vitráží technikou tiffany se zabývá již 23 let. Rozšířila ji o techniku fusing-spékání a vlévání skla do forem. „Sklo můj koníček. Je to náročné na čas, ale dobré odreagování a relax,“ svěřila se. Výtvarné vzdělání Haně Tomíškové nebylo dopřáno. Před 23 lety si však udělala kurz techniky tiffany a fusingu ve Skalici u Nového Boru. Inspiraci čerpá z přírody, architektury. Ráda dělá věci, které jsou něčím užitečné a dělají radost.

František PON
František PON celým jménem Poněšický je pseudonym Jitky Baliharové a Oldřicha Přibíka. První společné práce obou autorů spadají do osmdesátých let. Nedílnou součástí jejich života se staly kočky. Ty také najdeme na většině jejich obrazů a litografií. Život s nimi se stal námětem několika knih. Hravost, trochu dětský pohled 
na svět a špetka ironie, to jsou zřejmě hlavní znaky postav, které procházejí spolu se svými kočkami barevnými plátny a litografiemi Františka PONa. Kočky i lidé jsou na nich sice rovnocenní partneři, ale kočky jsou přeci jen těmi rovnějšími z rovných.

Kamil Vaněk