Dnes je 29.02.2024

Svátek má 

ikonka pocasi 4°C - oblačno

Pelhřimov

Festival nabídl více než čtyři desítky rekordů

Festival nabídl více než čtyři desítky rekordů

Festival Pelhřimov – město rekordů má už třiatřicetiletou tradici. Od začátku devadesátých let padlo na zdejším krásném Masarykově náměstí už hodně přes tisíc českých i světových rekordů. V sobotu 10. června přibyly další.  Středobodem programu byl galavečer, který zahájili hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a starosta Pelhřimova Ladislav Med.

Během festivalu byl do Rekordmanské síně slávy uveden Pavel Pavel, který jako první člověk na světě rozpohyboval legendární sochy MOAI na Velikonočním ostrově. Oceněni titulem Rekordman roku byli i tvůrci největší tabulky čokolády (6,3 x 3 m, hmotnost 240 kg) či v kategorii Rekordy obcí a měst Rakvice za největší sochu raka říčního (10 m).

„V průběhu 33. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů bylo do výsledkové listiny zapsáno či veřejnosti představeno 42 jednotlivých rekordů a rekordních počinů,“ zmínil prezident pořadatelské Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Slovák Milan Roskopf z Bratislavy vydržel žonglovat se třemi kovovými kuželkářskými koulemi po dobu 2:07,58 min. a vytvořil tím světový rekord. Koule určené k hraní klasických kuželek měly průměr 16 cm a hmotnost 
2,88 kg. Každou rukou rekordman vyhodil téměř tříkilovou kouli 234krát. Bob Divílek ze Zlína dokázal ve věku 77 let, 11 měsíců a 8 dní udělat v časovém limitu 5 minut 23 tzv. balanc-kliků, při nichž se ve vzporu ležmo dotýkal podložky pouze dlaní pravé ruky a špičkou levé nohy. Trup, břicho, levá ruka a pravá noha byly při provádění cviků nad zemí.

Představila se také nejmenší žena České republiky Monika Šimků, studentka oboru sociální a charitativní práce 
na Univerzitě Karlově v Praze, která měří pouhých 93 cm. Náměstí ozdobily nejdelší džíny, obří rámová pila nebo třímetrový plyšový medvěd…

Do České knihy rekordů byl zapsán i „Nejdéle živě vysílaný zábavný rozhlasový pořad“. Legendární Tobogan Českého rozhlasu Dvojka se vysílá už od 24. listopadu 1990.