Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Festival zahájí oceněný příběh ženy napadené kyselinou

Festival zahájí oceněný příběh ženy napadené kyselinou

Do Pelhřimova se opět vrací největší mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět pořádaný Člověkem v tísni. V pátek 12. dubna v 19 hodin odstartuje na Malé scéně KD Máj filmem Moje nová tvář. Jedná se o nový český dokument, který režírovala fotoreportérka a dokumentaristka Jarmila Štuková. Je plný bolesti, osobní síly ale především nezdolné vůle jít dál.

Snímek zachycuje příběh pětadvacetileté Martiny, jejíž život se obrátil vzhůru nohama, když se stala obětí kyselinového útoku spáchaného jejím bývalým partnerem. Přichází o zrak, má poleptaný obličej a horní polovinu těla. Nejprve bojuje týdny o život, následují další hospitalizace, četné operace a bolestivé zákroky. Žena, pro kterou byla vždy velmi důležitá fyzická atraktivita, přehodnocuje své priority, buduje si nový život a do velké míry i novou identitu. Krůček za krůčkem se tak učí žít se slepotou a snaží se získat si svůj život zpět.

Rozhovor s Martinou Izingovou, hlavní propagátorkou dokumentu Moje nová tvář:

Večer zakončí diskuze s producentkou filmu Majou Hamplovou. Ta se věnuje castingu celovečerních filmů, mezi její poslední projekty patří například Úsvit, Stodolovi nebo Bod obnovy. Debata s ní přiblíží její zkušenosti z natáčení tohoto silného příběhu. Co má snímek lidem sdělit? Který moment dokumentu je tím nejsilnější? Jak těžké bylo spolupracovat na dokumentu, který píše sám život? Na tyto všechny otázky najdeme odpověď během debaty.

Moje nová tvář; trailer:

Vstupenky lze koupit v předprodeji na www.kulturape.cz nebo na místě před projekcí.