Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Doučuje děti a zpříjemňuje chvíle pacientům

Doučuje děti a zpříjemňuje chvíle pacientům

Empatie, klid a odzbrojující úsměv. To je jen minimum vystihujících vlastností, které patří letošní držitelce ceny Křesadlo 2022 v regionu Pelhřimov, Karolíně Matějů. Čerstvě osmnáctiletá studentka gymnázia se dobrovolnictví věnuje téměř dva roky. Pravidelně dochází do pelhřimovské nemocnice na Oddělení dlouhodobě nemocných, kde pacientům zpříjemňuje dlouhé chvíle – povídá si s nimi, čte jim, podílí se i na výtvarných aktivitách.

„Karolína je mladá, velmi empatická studentka, která svým klidným a milým chováním, zájmem o člověka, odzbrojujícím úsměvem a chutí pomáhat zpříjemňuje dlouhé chvíle a nedostatek sociálních vazeb našim pacientům,“ řekli zástupci pelhřimovské nemocnice v nominaci mladé dobrovolnice.

Karolína Matějů se ale věnuje i další dobrovolné činnosti. „Spolu s ostatními studenty pelhřimovského gymnázia se věnuje doučování nejen sociálně slabších dětí,“ prozradila koordinátorka dobrovolníků v regionu Pelhřimov Hana Marková.

Křesadlo, které se každoročně uděluje pod záštitou organizace Hestia, je cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci nebo naopak – cena pro neobyčejné lidi, kteří dělají obyčejné věci. Dobrovolnická centra FOKUSu Vysočina ji začala předávat v roce 2002, aby podpořila své dobrovolníky a zviditelnila dobrovolnictví jako takové. Náhodný není ani motiv křesadla, symbolizuje totiž vykřesanou jiskru lidství.