Dnes je 24.06.2024

Svátek má Jan

ikonka pocasi 21°C - oblačno

Pelhřimov

Dny evropského dědictví ukázaly krásy Pelhřimova i okolí

Dny evropského dědictví ukázaly krásy Pelhřimova i okolí

V sobotu 9. září měli obyvatelé i návštěvníci Pelhřimova možnost v rámci Dnů evropského dědictví zdarma navštívit zdejší památky a turistické cíle. Program zahájily fanfáry z věže sv. Bartoloměje v podání žesťového kvarteta místní Základní umělecké školy. „Jednalo se o korunovační intrády, které hráváme na těchto typech akcí,“ svěřil se jeden z trubačů Jakub Čekal a dodal: „Skladby hrajeme poměrně často, takže už je ani nijak speciálně netrénujeme. Jen si je před tím vždy jednou zkusíme nanečisto.“

Pak už byli lidé pozváni na prohlídky po městě, spojené s výkladem průvodkyně z Muzea Vysočiny Pelhřimov. Kolečka centrem města se uskutečnila dvě, jedno po desáté dopolední, druhé ve dvě hodiny odpoledne. „Větší zájem byl o dopolední prohlídku, ale to tak bývá každý rok,“ uvedla průvodkyně Gabriela Bláhová. Její poutavý výklad o historických skvostech Pelhřimova si poslechli nejen místní. „Lidé z Pelhřimova převažovali, ale ve skupině bylo i dost lidí od pryč,“ informovala.

Památky a turistické cíle ve městě byly opravdu lákadlem. Zájem o prohlídky zdarma byl veliký. Ostatně potvrzují to i následující čísla: Síň Lipských navštívilo v sobotu 146 lidí, věž sv. Bartoloměje 182 lidí a měšťanský dům čp. 3 celkem 80 lidí. Muzeum strašidel navštívilo 150 dětí i dospělých a Pelhřimovské peklo 207 lidí. Kostel sv. Víta si prohlédlo 37 zájemců, kapli Panny Marie Sedmibolestné 67 lidí a kapli sv. Kříže, zvanou Kalvárie, navštívilo celkem 90 lidí.

Značný zájem byl také o objekty Muzea Vysočiny Pelhřimov - expozici v zámku pánů z Říčan a městskou šatlavu, Domeček F. B. Vaňka v Děkanské zahradě. Stranou pozornosti nezůstalo ani Muzeum rekordů a kuriozit, které navštívilo 133 lidí.

Dny evropského dědictví se netýkaly jen Pelhřimova. Uskutečnila se také prohlídka kostela Nejsvětější Trojice a Větrného zámku na Křemešníku, v Kámeni pak prohlídka kaple Panny Marie Bolestné.