Dnes je 15.06.2024

Svátek má Vít

ikonka pocasi 20°C - oblačno

Pelhřimov

Divadelní představení upozorní na rizika na internetu

Divadelní představení upozorní na rizika na internetu

Ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie kraje Vysočina a herci Divadla na Kopečku připravil Kraj Vysočina edukativně-zábavné divadelní představení Senior na internetu, které by mělo dříve narozené seznámit s možnými riziky, s nimiž se mohou setkat na internetu a sociálních sítích. „Rozhodně je nechceme strašit, ale spíše jim ukázat, jaké podvody jim v online světě hrozí, jak se proti nim mohou bránit a co mají dělat, když už se jim něco podobného stane,“ představil záměr divadelního představení radní pro oblast sociálních věcí, rodinnou a seniorskou politiku Jan Tourek.

Pelhřimovská radnice projekt podporuje. „Jsme rádi, že celý projekt zavítá i k nám do Pelhřimova. Proto zveme 30. května od 16 hodin všechny seniory do kulturního domu Máj. Není to jen vzdělávací akce, ale i příležitost k setkání a zábavě,“ uvedl místostarosta Karel Kratochvíl.

Představení seniorům přiblíží tři konkrétní podvody v online prostředí, které se skutečně na Vysočině odehrály a zároveň patří k nejčastějším. Patří mezi ně snaha podvodníků získat údaje k bankovním účtům nebo platebním kartám, aby je pak mohli ovládnout a získat jejich finanční prostředky. Často také jde o velice výhodné investování do akcií nebo zhodnocení úspor prostřednictvím virtuálních měn, kdy podvodníci nakonec připraví seniory o všechny jejich úspory. Neméně časté jsou podvodné telefonáty údajných bankéřů, kteří seniory vyděsí informací, že mají napadený účet a musí si rychle peníze převést do bezpečí. Rizika pro seniory představuje i neopatrné obchodování na různých prodejních portálech.

Ve druhé polovině akce si senioři poslechnou hity Karla Gotta v podání kapely Karel Gott revival Morava a v předsálí mohou navštívit prezenční stánky deseti organizací, které zde budou prezentovat své seniorské služby.

Kamil Vaněk