Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Den Země v Děkanské zahradě bavil i vzdělával

Den Země v Děkanské zahradě bavil i vzdělával

Podle odhadů organizátorů na dvanáct set lidí - především dětí navštívilo ve čtvrtek 25. dubna Děkanskou zahradu. Uskutečnil se tam Den Země. Akce je už tradiční, letos se v Pelhřimově uskutečnil už po čtyřiadvacáté.

Na slavnostním zahájení nechybělo vedení města - starosta Ladislav Med, místostarostové Karel Kratochvíl a Zdeněk Jaroš. Krajský úřad Vysočina zastupoval radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství, životního prostředí Pavel Hájek. „Jsem rád, že se podobná akce koná. Jsou tu lesníci, myslivci, ochránci přírody. Vy děti tu vidíte přírodu v plné kráse, což vás může motivovat k tomu si jí vážit a chránit ji,“ uvedl směrem k zástupu školáků.

Starosta Ladislav Med pak doplnil: „Pořadatelé akce, která se koná za podpory Zdravého města Pelhřimov a samozřejmě Kraje Vysočina, si zaslouží naše poděkování. Odvedli obrovský kus práce, navíc za velmi chladného počasí. Díky tomu tu je spousta stanovišť, kde se můžete dozvědět spoustu zajímavých informací.“

Tématických stanovišť organizátoři Dne Země připravili třicet šest. „Původně jsme jich měli nachystáno i více, ale začaly nám hodně stonat děti, takže jsme na to museli reagovat,“ vysvětlila Marta Kosová z pořadatelského Střediska ekologické výchovy Mravenec. Ve srovnání s předešlými roky došlo k jejich částečné obměně. „V první řadě bych upozornila na stánek, kde děvčata z gymnázia dávají rady, jak fotografovat přírodu. Na stanovišti s bylinkami se kromě názvů přiřazují i výrobky z nich. To umožňuje dětem lépe si bylinky zapamatovat. Stánek s nerosty tu sice byl už loni, ale máme v něm jiné druhy,“ dodala.

Den Země navštívila i Stela Pihávková ze 4. B ZŠ Na Pražské. „Krásní byli dravci a líbilo se mi pečení placek.“ Setkání z dravci ocenila i její spolužačka Kristýna Nevšímalová. Další stánek se zástupci ptačí říše ji ovšem potrápil: „Těžké úkoly byly na stanovišti ptáci a budky.“

Kamil Vaněk