Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 20°C - jasno

Pelhřimov

Den diabetu v nemocnici oslovil více než dvě stovky lidí

Den diabetu v nemocnici oslovil více než dvě stovky lidí

Ve spolupráci se Zdravým městem Pelhřimov uspořádala Nemocnice Pelhřimov ve čtvrtek 23. listopadu úspěšný Den diabetu v Atriu hlavní lůžkové budovy. Událost, zaměřená na důležitost prevence diabetu a civilizačních onemocnění oslovila různé věkové skupiny od žáků základních škol až po seniorskou generaci. Jubilejní desátý ročník, kterého se zúčastnilo 240 návštěvníků, slavnostně zahájil náměstek ředitele Jiří Běhounek. Cílem akce bylo zvýšit povědomí o diabetu a poskytnout informace, které lidé mohou využít k ochraně svého zdraví. Prevence zdravého životního stylu je klíčová nejen v boji proti diabetu, a právě proto se pořadatelé zaměřili na poskytování konkrétních nástrojů a znalostí pro každodenní prevenci.

„Akce sloužila zároveň i jako platforma pro otevřenou diskusi o důležitosti prevence diabetu. Naším cílem je, aby každý návštěvník odcházel s větším porozuměním významu zdravého životního stylu a jeho dopadu na prevenci a vzniku tohoto onemocnění,“ sdělila Pavlína Fridrichovská, manažerka kvality Nemocnice Pelhřimov a dodala, že návštěvníci měli příležitost k monitorování svého zdraví měřením zdravotních parametrů jako je měření hodnoty glykémie, krevního tlaku, kyslíku v krvi, množství tělesného tuku s nutričním poradenstvím nebo vyšetření moči. U žáků ze základních škol se nemocnice zaměřila na prevenci kouření, význam hygieny rukou a praktický nácvik KPR.

Velký ohlas především u dětí školou povinných sklidilo stanoviště s Cecilkou – panenkou, která v rámci preventivního programu dětem ukazuje, jak se nebát nemocničního prostředí. Na stanovišti děti vyplňovaly test, který pro ně připravily pedagogické pracovnice mateřské školy a školního klubu. Školáci zábavnou formou odpovídali například na otázky typu: který sval je v lidském těle nejsilnější nebo jakou rychlostí se pohybují nervové impulzy po těle. Zájem byl rovněž  o poradnu pro osoby se zdravotním postižením a seniory a o dobrovolnické aktivity dobrovolnického programu Pírko a Fokusu Vysočina.  

Zájemci měli v rámci edukativního dne možnost navštívit stánek VZP a dozvědět se informace o preventivních programech pojišťovny. Po celý den nechyběla ochutnávka čekankového sirupu a dalších výrobků nebo výrobků od firmy Dobré chutě.

Zdroj: Nemocnice Pelhřimov