úterý 03.10.2023
Co prozradily městské kroniky: Stalo se před 30 lety (rok 1993) - 3. díl
Vážení čtenáři, třetí závěrečnou částí se vracíme do roku 1993, do doby před 30 lety. Připomeňme si další události i osoby a osobnosti zapsané v městské kronice z tohoto roku.
Investiční akce
Investiční oddělení dokončilo v r. 1993 výstavbu Domu s pečovatelskou službou na sídlišti celkovým nákladem přes 20 mil. Kč. Dále zajišťovalo rekonstrukci podloubí budovy radnice. Toto podloubí bylo rekonstruováno
z části chodby a přízemí kanceláře. Dokončeno bylo v říjnu a celá radnice byla natřena žlutou barvou. Staralo se i o opravu domu čp. 333 ve Strachovské ulici pro potřeby městské policie. Tato rekonstrukce stála dva a půl milionu korun. Hotel v Sadech byl prodán za 10 milionů (snímek pod tímto odstavcem) a nedostavěná tenisová hala za 3 miliony firmě Jiko – směr (foto nad textem). Jejím reprezentantem je pan Kováč. Tato firma již v Pelhřimově vlastní elektroservis, zahradnictví a opravnu elektromotoru. Zájem měla i o kulturní dům ve Starém Pelhřimově. Nebyl jí však prodán, protože nebylo jisté, že zůstane zachován pro kulturní účely. Za hotel v Sadech bylo již 10 mil. zaplaceno, za tenisovou halu však 3 mil. dosud ne.
Spolupráce a návštěvy
Velice dobře se rozvíjí spolupráce se spřáteleným městem, holandským Waddinxveenem. Toto město má asi
25 000 obyvatel a leží mezi městy Rotterdam, Amsterodam a Haag. 18. 9. 1993 zde byl zahájen „Týden Pelhřimova ve Waddinxveenu“. Tato akce měla za účel ukázat obyvatelům holandského města, jak lidé v Čechách žijí, pracují a baví se. Výstavu organizoval ředitel Kulturního střediska Fr. Kubík. Na výstavě na městské radnici bylo možno vidět videozáznam o pelhřimovském okresu, obrazy J. Mádla, J. Podolského, J. Dufka, J. Říhy, M. Svárovské, dřevěné plastiky F. Líbla, práce uměleckých kovářů Z. Kmocha aj. Brože, módní doplňky J. Horníčka a tvorbu žáků ZUŠ. Výstava také prezentovala práci pelhřimovských podniků a podnikatelů. Výstavy se zúčastnily firmy Prosport, Jiko, Uniwa, Sankot, Spojené kartáčovny a Alfatex. Ve městě proběhla celá řada vystoupení Dechového orchestru ZUŠ pod vedením J. Duška, taneční skupiny Tě100 a skupiny historického šermu Sígři. Za město
se návštěvy zúčastnil starosta J. Tomášek a místostarostové Valenta a Ing. Marek.
Týden Pelhřimova ve Waddinxveenu byl zahájen vernisáží výstavy. Slavnostní projevy pronesli představitelé radnice ve Waddinxveenu, předseda nadace pro přátelské styky mezi oběma městy Jack Bost a na závěr promluvil pelhřimovský starosta J. Tomášek. Při vernisáži byla také podepsána dohoda o partnerských vztazích mezi oběma městy. Pelhřimáci byli v Holandsku přijati velice vřele. Zvláště se líbila vystoupení orchestru základní umělecké školy. Také s rakouským St. Valentinem má Pelhřimov velmi přátelské vztahy. 10. 6. 1993 tam pelhřimovský starosta Tomášek a starosta St. Valentinu Manfred Maisner podepsali dohodu o partnerských vztazích. Také zde byla otevřena výstava pelhřimovských umělců a na gala koncertu vystoupila dechová hudba ZUŠ a country taneční skupina Sussana.
Obchod
Obchodní síť v Pelhřimově se již stabilizovala. Dne 1. 3. 1993 byla na náměstí čp. 3 otevřena drogerie společnosti E-market s.r.o. V ulici Václava Petrů byla otevřena nová prodejna video – radia Ing. Svobody. V téže ulici 18. 2. otevřel drogerii Petr Švejnoha a ke konci roku také zde zahájila provoz prodejna „Boty Ivone“. Na tržním náměstí byla zrušena prodejna zeleniny Pipo a místo ní otevřelo ZD Nová Cerekev prodejnu masa.
V Poděbradově ulici na místě prodejny masa ZD Nová Cerekev byla koncem léta otevřena prodejna hraček. Další nová prodejna hraček a dětského zboží je v Nádražní ulici místo provozovny vývoje Třešť. Hned vedle je prodejna Žaneta, vedle v domě čp. 644 sběrna čistírny, výroba klíčů a opravy deštníků. Hned ve vedlejším obchodě
je obchod levného zboží a v dalším levné obuvi.
Od konce června je v Poděbradově ulici místo levného textilu prodejna potravin pana Holuba. Prodává i párky
v rohlíku apod. Přes léto měl před prodejnou dva stolky se židlemi na posezení při občerstvení.
Na Karlově náměstí byly v domě Moragra zrušeny prodejny Karin. Proti kostelu sv. Víta byla otevřena prodejna kožené galanterie a proti budově nové pošty je prodejna obuvi Quick. Prodejna obuvi na Masarykově náměstí uvolnila 1. patro, kde se nyní prodávají kuchyňské potřeby, hračky, drogerie a elektrozboží.
Od konce minulého roku má Pelhřimov kasino Queens club na Masarykově náměstí čp. 14, v zadním traktu domu je zastavárna společnosti Conti-Trading, která má vchod od zámku. V kasinu se hraje hlavně na herních automatech. V listopadu byl zahájen provoz v sázkové kanceláři Fortuna v Nádražní ulici.
Na podzim byla v Růžové ulici otevřena prodejna Sport – Vacík a hned naproti v podloubí Starožitnictví Vít, které bylo dříve v Poděbradově ulici. V ulici Václava Petrů je nová prodejna s autopříslušenstvím. Firmy Jantar Humpolec a Elpos Pelhřimov zřídily prodejnu v Domě služeb v Palackého ulici. Prostory měl dříve pronajaty JUDr. Váňa na výrobu kufrů.
Trhy
Ve dnech 17. a 18. září se konal na Masarykově náměstí trh. Opět zde bylo mnoho stánků vietnamských prodejců, většinou textil a hračky. Na náměstí hrála skupina peruánských indiánů. Hrají v krojích na své lidové nástroje. Tyto skupiny indiánů vystupují již několik let v Praze a dalších městech.
Nedostatek vajec
Počátkem prosince proběhla v televizi zpráva, že na severní Moravě Poláci vykupují množství vajec, protože
u nich doma jsou vejce velice drahá. Bylo dokonce povoleno přes hranice převážet pouze asi 10 vajec. Ovšem překupníci to vždy nějak zařídí, takže během dvou dnů nebyla vejce na severní Moravě k dostání. A za dva dny po odvysílání této zprávy zmizela vejce z pultů prodejen i v Pelhřimově. A když se náhodou objeví, stojí jedno vejce 3,- Kč. Normálně by stálo asi 2,10 Kč.
Výměna bankovek
Problémy s měnovou unií se ukázaly těžko překonatelé a tak 2. 2. 1993 parlament České republiky schválil zákon o měnové odluce. Večer tentýž den ve 20.00 hod. premiér Klaus v televizi tuto odluku vyhlásil. Ve dnech 4. až 7. 2. na poštách a ve spořitelnách probíhala výměna federálních bankovek za bankovky okolkované. Jednalo se o bankovky v hodnotě 50, 100, 500 a 1000 Kčs. Nyní po výměně již korun českých (Kč). Okolkované peníze začaly platit od 8. 2. 1993. V Pelhřimově se výměna uskutečnila na dvou poštách a dvou pobočkách spořitelny. Všude proběhla v klidu, netvořily se žádné fronty.
Po měnové odluce a okolkování bankovek průběžně přicházely do oběhu nové české bankovky a mince a zároveň končila platnost starých federálních. Dne 31. 7. 1993 přestaly platit bankovky v hodnotě 10, 20 a 50 Kč a mince v hodnotě 0,10, 0,20 a 0,50 Kč. Dne 31. 8. to byly zase okolkované bankovky v hodnotě 100, 500 a 1000 Kč.
30. 9. přestaly platit mince 1 Kč a 30. 11. mince 2 Kč a 5 Kč. Nové bankovky jsou v hodnotách 100, 200, 500 a 1000 Kč. Jejich barvy jsou nevýrazné a dosti se pletou. Na 100 Kč je portrét krále Karla IV., na 200 Kč J. A. Komenský,
na 500 Kč B. Němcová a 1000 Kč Fr. Palacký.
Peněžní ústavy
V srpnu byla uvedena do provozu nová budova Komerční banky na rohu Školní ul. a Tržního náměstí. Původní dům byl zcela zbourán a nový postaven úplně stejně. Bylo to asi lacinější, než starý dům restaurovat. Od podzimu probíhají stavební úpravy v Komerční bance na náměstí.
Agrobanka koupila budovu na Svatovítském náměstí, která v restituci připadla rodině Matějkově (byl zde Agrostroj). V letošním roce probíhají stavební úpravy.
Pelhřimovská společnost Conti – Trading zavedla od srpna novou službu v oblasti financí a to pobočku První americko – české pojišťovny, a.s. Amica se 100% zahraniční kapitálovou účastí. Ředitelem je Zdeněk Kratochvíl.
Zádlažba ulic
Pokračovalo se v rekonstrukcích inženýrských sítí, veřejného osvětlení a následně pokládání dlažby, zejména
v těchto ulicích a prostorách: Palackého ul., Kralertova ul., chodník nad Solní branou u divadla, prostor před Jihlavskou branou, průchod Růžová ulice – Příkopy, prostor před Rynáreckou branou. Pracovní morálka dlaždičů není letos zdaleka taková jako v loňském roce. Dělníci přestávají dělat již ve čtvrtek po obědě. Vloni se dláždilo z velice těžkých kostek a oni pracovali intenzivně celý den, třeba ještě v 7 hodin večer. Koncem července byla zádlažba v centru města dokončena.
Pošta
V prosinci došlo na pelhřimovské poště k automatizaci přepážkových služeb. Nevedlo to ke zrychlení provozu
u přepážek, spíše ke zpomalení.
Alfatex s.r.o.
Dříve to byl Variatex a.s. a ještě dříve Modeta n.p. Od letošního roku to patří třem majitelům. Jsou to: prom. právník Petr Stoklasa, Mgr. Janovský a Ing. Nenutil. Pod Alfatex patří provozy v Pelhřimově, Horní Cerekvi a Hořepníku. Majitelé uzavřeli kupní smlouvu s jihlavským podnikem Kovex, který je v likvidaci. Kupují rozestavěnou budovu Kovexu a stroje. Celkem Alfatex zaměstnává 561 lidí, z toho v Pelhřimově 460. Průměrný výdělek je zde 4.474,- Kč (v Pelhřimově 4.616,- Kč).
Během léta byla provedena rekonstrukce tzv. Kouřimského vily, která také patří Alfatexu. Po rekonstrukci vypadá vila opět velice pěkně. Část jí byla pronajata soukromým lékařům: Dr. Fikrlemu, Dr. Podhorské (zubní), Dr. Plášil ovi (alergologie), Dr. Plášilové (gynekologie) a rehabilitační sestře.
DUP
Družstvo pro výrobu kožené galanterie DUP od letošního roku nemá předsedu, ale ředitele a je jím Ing. M. Paták. Pod DUP patří provozovny Pelhřimov, Pacov, Košetice, Počátky, Nový Rychnov a Vyskytná. Protože by všechny prostory podniku nebyly využity, pronajímají některé objekty a místnosti podnikatelům: HV trans a Rapido – speditéři, Combi Trade, Stavební izolace, Šim soft (školení pro počítače). Dvě buňky za hlavní budovou mají pronajaty stomatolog Dr. Štolfa a zubní protetik M. Diviš.
Jihočeské pekárny
Tento provoz u nádraží koupil majitel fy Adélka Ladislav Teisler, který vlastní cukrárnu Adélka na Pražské. Vyrábí cukrářské výrobky, chléb, pečivo a dodává je i do dalších prodejen. Buduje také vlastní mlýn.
Uniwa
JUDr. Váňa, výrobce kufrů, již nemá provozovnu u Jihlavské brány v Pavilonu služeb. Získal budovu po zrušeném provozu Agrostroje u Městských sadů, kterou rekonstruuje.
Agrostroj, a.s.
K a.s. Agrostroj Pelhřimov patří ještě závody v Počátkách a Třešti. V r. 1993 se od podniku odtrhl závod Přibyslav. Ředitelem Agrostroje Pelhřimov je Ing. Plachý, ředitelem závodu Ing. Kudyn. Celkem má Agrostroj jako podnik 1360 zaměstnanců, z toho závod Pelhřimov 1000 (285 žen). Průměrný plat koncem roku 1993 je 5.640 Kč.
Různé
Dne 18. 2. pořádala pražská agentura F1 výběr manekýnek v tělocvičně pelhřimovské průmyslové školy.
Paní Marie Steinhauserová z Pelhřimova se zúčastnila oblíbené televizní soutěže Kufr a dostala se až do finále, kde skončila druhá.
27. 2. se konal v DK Máj „Totalitní ples“. Iniciátorem byl Miroslav Marek a jeho spolupracovníci z klubu „Dobrý den“. Pronášely se zde projevy v duchu let minulých, zpívaly se budovatelské písně a rozdávaly pionýrské šátky.
24. 4. se na Malé scéně v Máji uskutečnila léčebná seance absolventa školy tibetské medicíny J. Anderského.
Počátkem léta bylo v Pelhřimově otevřeno nové velké parkoviště kolem kostela sv. Víta, na místě již před mnoha lety zbouraných domů.
Počátkem září byly instalovány na domě čp. 10 v Pelhřimově reflektory, kterými bude osvětlována věž děkanského kostela sv. Bartoloměje. Poprvé se tak stalo v sobotu 9. 9. 1993.
Za letopiseckou komisi: JUDr. Josef Doubek, foto: achiv Muzea Vysočiny Pelhřimov