Dnes je 11.10.2024

Svátek má Andrej

ikonka pocasi 9°C -

Pelhřimov

Co dělat, když máte pocit, že marně čekáte na místo v domově pro seniory?

Co dělat, když máte pocit, že marně čekáte na místo v domově pro seniory?

Aktuální kapacita pelhřimovského Domova pro seniory a Domova se zvláštním režimem je v součtu 109 míst. I když se jich ročně zhruba jedna třetina míst uvolní, počet žádostí o přijetí je několikanásobně převyšuje. Na umístění do domova se proto čeká. Mnohdy i několik let. Situace se tak podobá většině domovů pro seniory v celém Česku.

Co tedy dělat, když potřebujete péči domova pro seniory, nebo potřebujete umístit blízkou osobu, a v domově není místo? Lékaři i zdravotníci mnohdy doporučují pouze domov pro seniory, aniž by zmínili i jiné možnosti. Domov pro seniory je ale až tou poslední a nejzazší možností.

Na následujících řádcích sumarizujeme nejčastější informace, které žadatelé uslyší od sociálních pracovnic. Komentáře k jednotlivým bodům nám poskytla ředitelka Domova pro seniory Pelhřimov Petra Bruknerová.

Využijte příspěvek na péči. Vyřizuje ho příslušný úřad práce a je odstupňován podle zdravotního stavu a tudíž potřebné péče. V nejnižší kategorii momentálně činí 880 korun za měsíc, což pro ilustraci umožňuje zaplatit pečovatelskou péči v rozsahu zhruba pěti hodin. „Stupně jsou čtyři. V brzké době bude docházet k úpravě sazeb, jejich navýšení hlavně ve vyšších stupních. Momentálně osoba zařazená do druhého stupně má nárok na příspěvek 4400 korun, ve třetím stupni to je 12 800 korun, ve čtvrtém pak 19 200 korun,“ informovala ředitelka.

Řešte situaci s pomocí pečovatelské služby, osobní asistence, nebo denního stacionáře. Pečovatelskou službu poskytuje několik organizací, v našem městě jsou to Domov pro seniory Pelhřimov, dále pak Charita a Vaše sociální služby, dříve Včelka. „Aktuálně máme v péči pečovatelské služby i osoby zcela imobilní a v domácím prostředí velmi dobře prosperují. Pobyt doma je pro řadu seniorů tou nejlepší volbou, protože se vyhnou traumatu ze změny prostředí,“ vysvětlila Petra Bruknerová.

Obstarejte si kompenzační pomůcky. Speciální lůžka, vozíčky, chodítka ale třeba i tísňová tlačítka dokáží seniorům hodně pomoci. „Většinu z nich může předepsat lékař. Samozřejmě je možné si je opatřit i bez předpisu. Objednat jdou už dnes i po internetu,“ sdělila. Opatření těchto pomůcek bohužel nějakou dobu trvá a je dobré si vyzkoušet, která pomůcka bude ideálně vyhovovat. Proto je na toto období vhodné využít služeb půjčoven kompenzačních pomůcek.

Ošetřovné. Vzhledem k tomu, že je ho možné čerpat jen po dobu maximálně devadesáti dnů, jedná se o přechodné řešení. Je to účinný nástroj především ve chvíli, kdy se předpokládá brzké zlepšení zdravotního stavu nebo naopak v případě umírající osoby. „Ve druhém z případů zkuste zvolit kombinaci ošetřovného a  mobilní paliativní péče,“ radí pečujícím.

Psychiatr není ostuda. Předsudky nejsou na místě. Vhodně zvolené léky pomáhají zachovat kvalitu života seniora. „Velmi to usnadní život nemocnému i celé jeho rodině. V domově se často potýkám s předsudky, že rodina nechce nemocného „tlumit“. Při stařecké demenci ale mozek nefunguje tak, jak má, a neléčená deliria doprovázená křičením, neklidem, agresivitou nebo úzkostmi zajisté nejsou něčím, co by chtěl člověk zažívat. Spánek je v tomto případě ta milosrdnější cesta,“ vysvětluje.

Žádejte o umístění ve více domovech. Pokud je stav seniora natolik vážný, že situaci nezvládá ani za pomoci širší rodiny a terénních sociálních služeb, pak je vhodné žádat o přijetí ve více domovech. „Žádosti o přijetí do našeho domova jsou podle různých kritérií bodovány. Pelhřimovští žadatelé jsou z rozhodnutí našeho zřizovatele zvýhodňováni, proto žádat i v jiných domovech doporučujeme především nepelhřimovským žadatelům,“ uvedla Petra Bruknerová.

Řadu informací a rad pro pečující osoby je možno nalézt na krajském portále Vysočina pečuje (www.vysocinapecuje.cz), nově je možné od dubna také navštívit poradnu v budově Domova pro seniory Pelhřimov.

Kamil Vaněk