Dnes je 25.06.2024

Svátek má Ivan

ikonka pocasi 25°C - oblačno

Pelhřimov

Chcete si prohlédnout betlémy? Přijďte na výstavu do Muzea Vysočiny

Chcete si prohlédnout betlémy? Přijďte na výstavu do Muzea Vysočiny

Zajímavou výstavu na přelomu roku pořádá Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Nese název O Ježíškovi, Františkovi a zvířátkách. 800 let stavění betlémů. Ve výstavní síň zámku pánů z Říčan bude návštěvníkům k dispozici od 14. listopadu do 4. února.

Dojemně lidský příběh o příchodu Ježíše Krista byl po staletí velmi blízký všem věřícím a stále oslovuje i ty, kteří se jinak k náboženství nehlásí. Představa, že obyčejní a chudí lidé směli navštívit právě narozeného Syna Božího, byla pro naše předky natolik kouzelná, že si pro připomenutí této události začali každoročně stavět jesličky – nejprve v kostelích a potom i doma.

"Naše výstava chce alespoň v náznaku připomenout minulost a současnost betlémů. Odvoláváme se přitom na tradiční letopočet 1223, kdy svatý František z Assisi uspořádal první živou betlémskou scénu a tím položil základ celosvětovému fenoménu. Představíme starožitné figurky i důmyslné betlémské kulisy z muzejních depozitářů, novodobé autorské práce i papírovou klasiku," uvedl v pozvánce na výstavu ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek.

Těšit se můžete nejen na Ježíška, Svatou Rodinu a Tři krále v nejrůznějších podobách a materiálech, ale i na spousty darovníků a zvířátek, která k betlémům neodmyslitelně patří už od dob svatého Františka.

Výstavu doplní speciální komentovaná prohlídka na první adventní neděli 3. prosince, uspořádaná u příležitosti rozsvěcení vánočního stromečku na pelhřimovském náměstí. Následovat budou dvě speciální betlémářské přednášky: 28. listopadu Mgr. Alexandry Zvonařové z Muzea Jindřichohradecka a 13. prosince Mgr. Tomáše Hartmana z Muzea Vysočiny Třebíč, p. o.

Pro školy či jiné skupiny muzeum nabízí po domluvě komentované prohlídky. Výstava vznikla v rámci projektu programu Podpora tradiční lidové kultury Ministerstva kultury ČR.

Zdroj: Muzeum Vysočiny Pelhřimov