Dnes je 30.05.2024

Svátek má Ferdinand

ikonka pocasi 10°C - zataženo

Pelhřimov

Centrum města se seče i devětkrát za rok

Centrum města se seče i devětkrát za rok

Rychlý konec zimy a nástup teplého počasí způsobil, že letos péče o travnaté plochy ve městě začala dříve než v předešlých letech. „Poprvé jsme sekali v pondělí 29. dubna. Loni jsme začínali až v květnu,“ informoval Jaromír Kylsán, vedoucí údržby komunikací a veřejné zeleně Technických služeb města Pelhřimova.

Objem opečovávaných travnatých ploch v důsledku nové výstavby či budování cyklostezek a chodníků každoročně vzrůstá. Momentálně se o něj stará zhruba desítka pracovníků, která je rozdělena na skupiny. Dvě party o třech lidech mají k dispozici křovinořezy a sekačky typu Amazon a starají se o ty největší plochy. „Mezi nimi pendluje jeden pracovník se sekačkou Spider (na snímku). To je sekačka, která umí sekat ve svahu a je dálkově ovládaná. Do značné míry redukuje práci s křovinořezem,“ vysvětlil.

Většina ploch ve městě se za sezonu seče čtyřikrát. Výjimkou je samotný střed města. Ten má na starosti jeden vyčleněný pracovník a travnaté plochy poseče v závislosti na počasí i devětkrát za sezonu. Další dva pracovníci se starají o travnaté plochy na hřbitově a v místních částech.

S údržbou městské zeleně pomáhají i klienti FOVY. „Starají o část města. Poblíž tenisových kurtů, o Humpoleckou ulici. Spolupracujeme s nimi dlouhodobě. Půjčujeme jim sekačku, ostatní techniku už mají svou,“ sdělil Jaromír Kylsán.

Technické služby se starají především o samotný Pelhřimov. Většina ploch v místních částech je sečena formou brigád, i když i tady přijdou na řadu profesionálové. „Minimálně dvakrát ročně v místních částech sekáme škarpy v průjezdních částech. První sečení si obvykle plánujeme na konec května,“ doplnil.

Kamil Vaněk

Sečení v tomto týdnu (13. až 17. května)

Sečení je plánováno v lokalitách: Dolnokubínská, Moučka, Táborská, U Rendlíku, Strachovské rybníky, Tylova, Sady, Pichmanova, Vlásenická, Sadová a střed města.

Uvedený termín je orientační – sečení je závislé na počasí, požadavcích a aktuálních kapacitách technických služeb. 

Prosíme občany o zvýšenou opatrnost a aby zvážili možnost přeparkování aut v době sekání trávy v okolí jejich bydliště. Přestože jsou zaměstnanci poučeni a své řemeslo ovládají, nejme schopni stoprocentně vyloučit znečištění karosérie trávou, případně i poškození od odletujících kamínků.

Zdroj: Technické služby města Pelhřimova