Dnes je 14.04.2024

Svátek má Vincenc

ikonka pocasi 10°C - zataženo

Pelhřimov

Bude otevřeno nové sběrné místo na velkoobjemový odpad

Bude otevřeno nové sběrné místo na velkoobjemový odpad

Novinky, které občanům města usnadní likvidaci velkoobjemového odpadu, zavádí Technické služby města Pelhřimova (TSmP). Navazují jimi na schválenou strategii odpadového hospodářství. Už od ledna tohoto roku funguje služba Taxi odpad, od dubna k ní přibyde nové sběrné místo. 

To bude otevřeno v Pražské ulici v oblasti garáží u obchodního domu Lidl. Jedná se o plechovou garáž s nápisem  „Sběrné místo“. Obsluha v ní od občanů s trvalým pobytem ve městě zdarma převezme velkoobjemový odpad, kterým se míní hlavně vysloužilé domácí spotřebiče, nábytek všeho druhu, lina či koberce. Učiní tak v období od začátku dubna do konce října. Otevřeno bude každé pondělí od 16 do 19 hodin. „Naší snahou bylo otevřít sběrné místo v lokalitě s největším osídlením. Provozními hodinami se snažíme maximálně vyjít vstříc i pracovně zaneprázdněným lidem,“ naznačila záměr TSmP jejich ředitelka Eva Hamrlová. Dodala, že se jedná o pilotní projekt a pokud tomu bude odpovídat zájem lidí, může být provozní doba ještě rozšířena.

Pro likvidaci velkoobjemového odpadu je určena i služba Taxi odpad. Zřízena byla především pro lidi bez vlastního automobilu s vozíkem.  Nabízí svoz odpadu přímo od místa bydliště, podmínkou je předchozí objednávka. Objednávky příjímá Petr Mazanec na telefonním čísle 724 761 666. Za odvoz se hradí paušální sazba 100 korun za kus velkoobjemového odpadu, likvidace odpadu pro trvale žijící občany v Pelhřimově zůstává zdarma. „Věříme, že nově zavedené služby budou pro obyvatele města přínosem a zároveň dojde k omezení počtu černých skládek, které vznikají kolem nádob ve sběrných místech,“ sdělila ředitelka Technických služeb města Pelhřimova.

Tradiční možností, jak si poradit s velkoobjemovým odpadem, je odvézt ho do Sběrného dvora v Myslotínské ulici 
(č. p. 1740). Ten je v letních měsících (od 1. dubna do 31. října) otevřený od 6 do 17 hodin ve všední dny, v sobotu pak od 8 do 11 hodin. V případě uzavření dvora v sobotním termínu je veřejnost předem informována na webových stránkách města www.mestopelhrimov.cz a technických služeb www.tspe.cz.

Naopak od letošního roku už nebudou dvakrát ročně přistavovány velkoobjemové kontejnery do pelhřimovských ulic. „Kromě objemného odpadu z domácností v minulosti sloužily především pro likvidaci odpadu ze zahrádek. Vzhledem k tomu, že nádoby na biodpad jsou po městě celoročně, ztrácí umísťování velkoobjemových kontejnerů smysl a v posledních letech byly málo využívané,“ vysvětlila Eva Hamrlová.

Zmíněné velkoobjemové kontejnery budou dvakrát ročně umístěny jen do pelhřimovských místních částí. Především pak z důvodu větší dojezdové vzdálenosti.     

Kamil Vaněk