Dnes je 13.07.2024

Svátek má Markéta

ikonka pocasi 17°C -

Pelhřimov

Anketa jednoznačnou odpověď nedala. Názor na kulturu se liší

Anketa jednoznačnou odpověď nedala. Názor na kulturu se liší

Priority návštěvníků kulturních akcí v Pelhřimově se dost liší. To ukázal průzkum, který uspořádalo Kulturní zařízení města Pelhřimova (KZMP) na sociálních sítích Facebook a Instagram. „Dostali jsme tipy na osmdesát sedm interpretů, jejichž vystoupení v Pelhřimově by si lidé přáli. Nejvíce hlasů dostala kapela Rybičky 48 (na přiložené fotografii z dřívějšího koncertu v Pelhřimově). Tu si přálo devět respondentů ankety,“ nahlédl do výsledků ředitel KZMP Martin Ecler.

Z toho plyne jediné. V podstatě, co kulturní fanoušek, to jiná preference. Zájem veřejnosti je široký, těžko specifikovatelný a uchopitelný. „Výzkum na sociálních sítích nám jednoznačný tip nedal. Víme tedy, že několik lidí by na nějakého interpreta rádo   přišlo, ale my jich tam potřebujeme 500 až 800, abychom mohli toho či onoho interpreta zaplatit. Na druhé straně jsme rádi, že se do ankety lidé zapojili a příště se zase snad zapojí. Třeba se v dalším anketě sejde víc stejných tipů a mi budeme rádi reagovat na jejich přání,“ ujistil.

Že nemluví ředitel městské příspěvkové organizace do větru, ukazuje i rok starý úspěšný koncert Calina, který byl realizován na základě hlasování mezi mládeží. „Každé dva roky oslovujeme školní mládež formou ankety. Rádi s touto zpětnou vazbou pracujeme a že to má smysl, ukázal i tento koncert. Na střední generaci jsme se před nějakým časem obrátili průzkumem přes Survio, nyní jsme zkusili sociální sítě,“ informoval Martin Ecler.

Zpět ale k průzkumu na sociálních sítích. Jak na výsledky bude KZMP reagovat? Vítězné Rybičky 48 budou osloveny. „Snažíme se je a další špičkové kapely dostat do Pelhřimova už delší dobu. Bohužel ne vždy to je realizovatelné,“ vysvětlila vedoucí programového oddělení KZMP Vlasta Vlčková. „Honoráře špičkových kapel se pohybují v řádech statisíců. Z tohoto důvodu si ne vše můžeme dovolit.“ upozornil Marin Ecler a doplnil: „A pak jsou také kapely, které na nabídky koncertů v menších městech neslyší. Preferují velké haly, vyplatí se jim hrát méně koncertů za více peněz, většinou ve velkých městech nebo na velkých festivalech.“

Dalším úskalím je i fakt, že konkurence na poli pořadatelů kulturních akcí je poměrně tvrdá. „Musíme dívat i po okolí, zda již interpreti nemají domluvený koncert. Pokud bychom se je snažili dostat i do Pelhřimova, logicky bychom sváděli boj o fanoušky a oba koncerty by se staly prodělečné,“ uvedla Vlasta Vlčková.

Přesto plán akcí v Pelhřimově do značné míry zájem fanoušků kopíruje. Těšit se můžete na vystoupení kapely Keks, blíží se koncert Alkeholu, Calin dorazí do Pelhřimova v únoru, Wohnouti v dubnu. To jsou všechno jména interpretů nebo kapel, která se objevila mezi preferovanými v rámci ankety na sociálních sítích.

Kamil Vaněk