Dnes je 25.07.2024

Svátek má Jakub

ikonka pocasi 20°C - jasno

Pelhřimov

Akce pro prvňáčky učila poznávat přírodu v okolí rybníka Stráž

Akce pro prvňáčky učila poznávat přírodu v okolí rybníka Stráž

Ve čtvrtek 21. září se okolí rybníka Stráž hemžilo dětmi. Za podpory Města Pelhřimov, příspěvkových organizací a Střediska ekologické výchovy Mravenec se zde uskutečnila akce s názvem Prvňáci u Stráže. „Cílem je, aby se děti v novém kolektivu sblížily a dostaly se i do jiného než školního prostředí. Vzhledem k tomu, že jsme v okolí Stráže, druhým důvodem je enviromentální výchova. Chceme, aby se něco dozvěděly o přírodě, aby poznaly rostliny a živočichy, na které mohou v této lokalitě narazit,“ zmínil poslání akce Zbyněk Rychecký vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Městského úřadu Pelhřimov.

Ke Stráži se vypravily více než dvě stovky dětí ze čtyř místních základních škol, které doplnila přípravná třída ZŠ Osvobození. Tvůrci doprovodného programu jim nabídli deset tematických stanovišť.  „Děti na nich poznávají rostliny a živočichy, případně něco vytvářejí - jsou tu stanoviště s puzzle a korálky. Naučí se i uzlovat,“ vyjmenovala Marta Kosová ze Střediska ekologické výchovy Mravenec.

Snahou organizátorů byla vytvořit stanoviště co nejvíce pestrá a pro děti tudíž zábavná. Soudě podle reakcí prvňáčků se jim to podařilo. „Teď jsme hledali houby a jdeme poznávat ryby. Na to se těším,“ svěřil se malý Martin, který spěchal za spolužáky.

Při obsluze stanoviště s větvičkami dřevin se činila Milada Pechová. Ve volné chvilce se svěřila: „Děti byly moc šikovné. Dařilo se jim rostliny poznávat, pomáhala jim paní učitelka. Některé stromy, jako je třeba jasan, děti ještě neznají. Naopak rychle poznávaly lípu nebo ovocné stromy.“

Po splnění úkolů čekala na malé školáky odměna. Na připravených ohništích si ke svačině opekli špekáčky. „O tento dárek se postaral Pahorek Pub. Pro děti připravil ještě nápoje a ovoce. Rád bych mu touto formou poděkoval,“ uvedl Zbyněk Rychecký.